Prof. Zielińska o nowych aspektach w konflikcie o aborcję
Aborcja legalna po godz. 17
Rozmowa z prof. Eleonorą Zielińską, prawniczką, o nowych wątkach wojny aborcyjnej, o tym, jak kobiety mogą się bronić przed nadużyciami państwa.
„Jeśli o ciąży, dziecku poczętym, mówi się takim językiem, w którym kobieta niemal całkowicie znika, to wpływa na postrzeganie kobiet również w innych sferach życia”.
Michał Dyjuk/Forum

„Jeśli o ciąży, dziecku poczętym, mówi się takim językiem, w którym kobieta niemal całkowicie znika, to wpływa na postrzeganie kobiet również w innych sferach życia”.

Joanna Podgórska: – Wydaje się, że to nie koniec awantury o aborcję.
Prof. Eleonora Zielińska: – Też mi się wydaje, że PiS nie poprzestanie na tym, co się wydarzyło. Z wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego można odczytać, że partia nadal będzie dążyć do zaostrzenia ustawy. Mam kilka hipotez. Według najbardziej pesymistycznej będą trzy zmiany. Zostaną wykreślone embriopatologiczne przesłanki usuwania ciąży, czyli sytuacje, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony. Zmieniona formuła ochrony życia i zdrowia, żeby zawęzić zakres sytuacji, gdy przerwanie ciąży jest dopuszczalne ze względu na zagrożenie zdrowia kobiety. Trzecia zmiana dotyczyć może karalności kobiet. Obecnie z Kodeksu karnego wynika, że kobieta, która dokonuje przerwania ciąży, nie popełnia przestępstwa. Mogą zmienić tę formułę tak, że uzna się, iż kobieta popełnia przestępstwo, ale zostaje zwolniona od kary.

Po co?
Z prawnego punktu widzenia oznacza to inne podejście. Czyn polegający na przerwaniu ciąży zostaje w każdym przypadku (również, gdy dopuszcza się go kobieta w ciąży) napiętnowany jako bezprawny, kryminalny, ale jego sprawczyni – kobieta w ciąży – np. ze względów humanitarnych nie zostanie ukarana. Wariant optymistyczny moich hipotez jest taki, że zmiany ograniczą się do skreślenia przesłanek embriopatologicznych.

Trudno tu mówić o optymizmie. Już obowiązująca ustawa jest bardzo restrykcyjna, a stosowanie jej w praktyce – drakońskie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną