Kraj

Pisowscy sędziowie wszczynają bunt w Trybunale Konstytucyjnym

Rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym, 7 listopada 2016 roku. Rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym, 7 listopada 2016 roku. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Przyłębska, Pszczółkowski i Jędrzejewski odmówili wejścia na salę rozpraw. Czy oznacza to kolejny pat ws. Trybunału Konstytucyjnego?

A już się wydawało, że w dziele destrukcji Trybunału Konstytucyjnego PiS wymyślił już wszystko... Tymczasem okazuje się, że pomysłowość – i buta – partii rządzącej jest nieograniczona.

Wybrani głosami parlamentarzystów PiS (i momentalnie zaprzysiężeni przez pochodzącego z nadania PiS prezydenta) sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski odmówili wejścia na salę rozpraw, a tym samym rozpatrzenia zgodności z ustawą zasadniczą przepisów regulujących procedurę wyboru kandydatów na prezesa TK. Ustawa jest tak napisana, że jedyną osobą, która spełnia kryteria wymagane wobec prezesa TK jest... sędzia Przyłębska. 

Zbuntowana trójka jako powód swej nieobecności podaje niedopuszczenie do orzekania przez prezesa Rzeplińskiego trzech wybranych przez PiS sędziów: Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego. Zdaniem Rzeplińskiego, miejsca te są zajęte przez wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu Krzysztofa Ślebzaka, Romana Hausera i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie odebrał do dziś ślubowania. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się jednak zbuntowani sędziowie, którzy jak dotąd bez oporów brali udział w rozprawach, zgłaszając co najwyżej zdania odrębne.

Po co PiS bunt w Trybunale Konstytucyjnym?

To kolejny manewr mający służyć obstrukcji prac Trybunału – a de facto podporządkowania sądu konstytucyjnego szefostwu PiS. Wydanie wyroku w tej sprawie bez udziału sędziów PiS – choć prawnie jest dopuszczalne – będzie oczywiście w rządowo-prezydenckiej propagandzie przedstawiane jako podstawa do zanegowania werdyktu. Może także służyć do kolejnych ataków na tych członków składu, którzy dopełnili swoich obowiązków.

Bezprecedensowe zachowanie PiS-owskich sędziów TK (teraz ostatecznie dowiedli, że bez oporów można ich tak nazywać) oznacza ostentacyjne rozpoczęcie kolejnej ofensywy przeciwko Trybunałowi.

Jaki jest wyrok Trybunału ws. wyboru kandydatów na prezesa?

Trybunał na wniosek opozycji zbadał dziś także przepisy o wyłanianiu kandydatów na prezesa tej instytucji. Zdaniem sędziów, którzy stawili się na rozprawę, przepisy o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego z ustawy o TK z 22 lipca są zgodne z konstytucją. Obradujący w 5-osobowym składzie TK uznał niejednogłośnie, że zgodne z konstytucją są dwa zaskarżone zapisy.

Konstytucja nie wskazuje jaką liczbę kandydatów na prezesa TK ma wskazać Zgromadzenie Ogólne sędziów; ma ich być nie mniej niż dwóch i nie więcej niż trzech – mówił sędzia Stanisław Rymar uzasadniając wyrok TK.  

Zgodnie z wyrokiem, Zgromadzenie Ogólne TK przedstawia prezydentowi trzech kandydatów na prezesa i wiceprezesa TK. Sędzia ma tylko jeden głos i może głosować tylko na jednego kandydata, zaznaczając że ten drugi zapis rozumiany jest w zakresie, w jakim nie odnosi się do uchwały ws. kandydatur na prezesa (i wiceprezesa).

Jednogłośnie umorzono sprawę trzeciego zaskarżonego zapisu, że sędzia może zgłosić jako kandydata siebie albo innego sędziego.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wiedza nastolatków o seksie przypomina średniowieczną mapę świata

„Seks domaciczny” to nieprzypadkowe przejęzyczenie. Polskie nastolatki nie za bardzo wiedzą, jaki organ do czego służy.

Joanna Cieśla
11.08.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną