Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Sobotnia intronizacja Chrystusa Króla i Pana w Łagiewnikach, w której wziął udział prezydent Andrzej Duda, była uroczystością nie tylko religijną, ale również polityczną.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Polski Kościół katolicki długo sceptycznie podchodził do koncepcji intronizacji i przedstawiał argumenty teologiczne, które uzasadniały tę niechęć. Kiedy jednak do władzy doszedł PiS, okazało się nagle, że teologia nie stoi na przeszkodzie. Trudno to odczytywać inaczej niż jako danie do zrozumienia, że sytuacja polityczna pozwala już na intronizację, bo kraj dopiero teraz znajduje się w dobrych rękach i jest godzien takiego zaszczytu.

W tym sensie Kościół wyraźnie wsparł PiS. Jak pisze Marcin Kołodziejczyk, autor okładkowego artykułu w najnowszej POLITYCE, streszczając rozmowy łagiewnickich pielgrzymów: „Jezus pokieruje ziemskimi pomocnikami z partii rządzącej i wspólnie ocalą Polskę przed kataklizmem”. Zachęcam do przeczytania reporterskiej relacji z uroczystości, wzbogaconej o historię samego pomysłu intronizacji, w której odbijają się relacje państwo–Kościół z ostatnich dekad.

Co jeszcze? O ludziach Donalda Trumpa, którzy wraz z nowym amerykańskim prezydentem pojawią się w Białym Domu, o tym, dlaczego Antoni Macierewicz stracił w swoim czasie dostęp do informacji niejawnych, o polityczno-technicznych kontrowersjach wokół tzw. orlików, o emigrantkach zarobkowych po sześćdziesiątce.

Ponadto rating ministrów rządu Beaty Szydło (i jej samej) przygotowany przez POLITYKĘ INSIGHT oraz wywiad z Ryszardem Petru, przewodniczącym Nowoczesnej, o tym, jak zamierza ułożyć swoje stosunki z Grzegorzem Schetyną i w jaki sposób planuje pokonać PiS. I jeszcze jedna rozmowa, z prof. Urszulą Jakubowską, psycholog polityczną, o polskiej klasie średniej, żyjącej na coraz bardziej kruchym lodzie, zagrożonej społecznie i ekonomicznie. A także tekst o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na systemy emerytalne, nie tylko w Polsce.

Na deser proponuję artykuły o tym, czy internet wygenerował już własną świadomość, oraz o telewizyjnych programach kulinarnych prowadzonych przez prawicowych dziennikarzy.

Przypominam też o naszych nowych felietonistkach Sylwii Chutnik i Grażynie Plebanek, których kolejny wspólny tekst znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE.

Jak też wiele innych interesujących artykułów i wywiadów, bo powyżej przedstawiłem tylko niewielką część propozycji z najnowszego numeru POLITYKI.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną