Kraj

Marek Niedźwiecki gorzko o pracy w Trójce: Jak grać, co mówić, co robić?

Sytuacja w Polskim Radiu zmieniła się diametralnie po przejęciu władzy przez PiS. Sytuacja w Polskim Radiu zmieniła się diametralnie po przejęciu władzy przez PiS. Grażyna Myślińska / Forum
Dziennikarz nie wypowiada się o rozgłośni otwarcie, ale wspomina o niej zdawkowo na swoim blogu.

Twarze Programu III Polskiego Radia nie zawsze chętnie komentują zmiany, jakie zaszły w rozgłośni po przejęciu władzy przez PiS. Do najbardziej rozpoznawalnych należy m.in. dziennikarz muzyczny Marek Niedźwiecki, związany z radiem z przerwami od 1982 roku.

Niedźwiecki o pracy w Trójce wspomniał na swoim blogu zdawkowo, enigmatycznie, ale wymownie. „Nigdy nie było tak źle na Myśliwieckiej” – pisze. I dodaje: „Jak grać, co mówić, co robić? Sam muszę się z tym wszystkim mierzyć”. Po czym płynnie przechodzi do krótkiej recenzji nowej płyty grupy Metallica.

Z Polskiego Radia odchodzą uznani dziennikarze

Sytuacja w Polskim Radiu zmieniła się diametralnie po przejęciu władzy przez PiS. Weszła w życie nowa ustawa medialna, zmienił się zarząd rozgłośni, odeszła jej szefowa Magda Jethon. Z czasem z radia znikały kolejne znane nazwiska. A inne – m.in. Małgorzatę Spór i Annę Zaleśną – odsuwano z serwisów informacyjnych.

Dziennikarze podnieśli protest: wystosowali list do prezes spółki Barbary Stanisławczyk, domagając się przywrócenia serwisantek na ich stanowiska, poszanowania zasady obiektywizmu i niezależności dziennikarskiej. W obronie pracowników Polskiego Radia stanęło m.in. Towarzystwo Dziennikarskie. I słuchacze, którzy nie szczędzą krytyki, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Zarząd protesty potraktował jak „nękanie”, wskutek czego posady stracili członkowie związku zawodowego: Paweł Sołtys i Wojciech Dorosz.

Z pracy w Polskim Radiu zwolniono w tym roku m.in. Jerzego Sosnowskiego, niedawno z Trójką rozstał się także krytyk literacki Michał Nogaś.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną