Kraj

Rok przeżyć

W jakiej kondycji będą nasze portfele w 2017 r.

Każdy rok przynosi zmiany podatkowe. W 2017 r. będzie podobnie, tylko bardziej. Każdy rok przynosi zmiany podatkowe. W 2017 r. będzie podobnie, tylko bardziej. Bartłomiej Kudowicz/Forum, East News
Co nam przyniesie nadchodzący rok? Ile będziemy zarabiać, a ile wydawać? Jakie będą podatki i ile nas będą kosztować? Na wiele z tych pytań, wchodząc w 2017 r., nie znamy odpowiedzi. Bo dziś jedyną pewną rzeczą jest niepewność.
10 lutego 2017 r. do obiegu wejdzie banknot o nominale 500 zł z Janem III Sobieskim.Adam Burakowski/Reporter 10 lutego 2017 r. do obiegu wejdzie banknot o nominale 500 zł z Janem III Sobieskim.

Ten rok trzeba przetrwać, ale nie będzie się z czego cieszyć – tak zatytułowali swoje prognozy dla europejskiej gospodarki w 2017 r. analitycy Deutsche Banku. Wśród czynników ryzyka znalazła się też sytuacja w Polsce, ale na marginalnej pozycji. Europa ma większe zmartwienia. W 2017 r. dowiemy się, co w praktyce będzie oznaczał Brexit i kto będzie rządził w dwóch kluczowych dla UE krajach – we Francji i w Niemczech. Poznamy też, co dla światowej gospodarki oznacza polityka nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Każdy rok niesie wiele niewiadomych, ale 2017 jest pod tym względem szczególny. Bo do ryzyka, jakie rodzi sytuacja międzynarodowa, dochodzi to związane z polską polityką. Słyszymy o wielu projektach, ale nie wiemy, które zostaną zrealizowane i w jakiej postaci – wyjaśnia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Koszty będą rosnąć 

Jej zdaniem niezwykle ważnym pytaniem jest, czy wreszcie ruszą inwestycje finansowane z budżetu UE? Od tego będzie zależało tempo wzrostu gospodarczego, sytuacja na rynku pracy, a także poziom płac. Płace będą zapewne rosły, bo pracodawcy deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia, a z pozyskaniem fachowych pracowników mają coraz większe kłopoty. To wymusza podwyżki. Dodatkową okazją jest radykalnie rosnąca od 1 stycznia płaca minimalna – z 1850 do 2017 zł brutto (lub 13 zł/godz.).

Polityka 1.2017 (3092) z dnia 27.12.2016; Tematy roku; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok przeżyć"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Powrót myszojelenia! Kanczyl srebrnogrzbiety jednak nie wyginął

Malutki ssak kopytny, czyli kanczyl srebrnogrzbiety, endemiczny gatunek żyjący w Wietnamie, był od niemal 30 lat uznawany za wymarły. Teraz powrócił i chyba ma się dobrze.

Przemek Berg
17.11.2019