Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Jak zrobić dobrą zmianę

Mizerski na bis

Polityka
Nową treścią nazwy 22 Lipca ma być niesymbolizowanie niczego poza datą w kalendarzu.

Uchwalona w ub.r. ustawa nakazuje zmianę nazw ulic propagujących komunizm. Trzeba przyznać, że niektóre zmiany idą w zupełnie nieoczekiwaną stronę. Np. mazurska gmina Kruklanki zmieniła nazwę ulicy 22 Lipca na dokładnie taką samą. „W związku z tym, że od 1990 r. nie obchodzi się Narodowego Święta Odrodzenia Polski, a nazwa ulicy jest wyłącznie datą w kalendarzu, proponuje się zmianę nazwy ulicy 22 Lipca na ulicę 22 Lipca” głosi uzasadnienie uchwały gminy, które przypomina również, że „od 22 lipca 2016 r. dzień ten ustanowiono świętem św. Marii Magdaleny, więc ta data w żaden sposób nie kojarzy już się z ustrojem totalitarnym”.

Władze gminy tłumaczą, że zmiana polegająca na zainstalowaniu nowych treści w starej nazwie 22 Lipca jest operacją prostszą i o wiele tańszą niż zmiana samej nazwy, zwłaszcza że obecna ulica 22 Lipca (dawniej 22 Lipca) to najdłuższa ulica w gminie. Dzięki uchwalonej zmianie ulica nie kojarzy się już z komunistycznym świętem i nie symbolizuje go. „Pozostawiliśmy ulicę 22 Lipca z nowym uzasadnieniem, nadaniem nowej treści” wyjaśnia przedstawiciel władz gminy. Nową treścią nazwy 22 Lipca ma być niesymbolizowanie niczego poza datą w kalendarzu.

Patriotycznie nastawionych mieszkańców gminy zmiana nazwy z 22 Lipca na 22 Lipca nie zadowala, gdyż jest trudno zauważalna, i wielu osobom, zwłaszcza starszym, obie nazwy mogą się mylić. Zaskoczony decyzją jest też IPN, publikujący na stronie internetowej wykaz nazw ulic do obowiązkowej wymiany, w którym ulicę 22 Lipca umieszczono. IPN obawia się, że jeśli pomysł radnych z Kruklanek się upowszechni, jakaś inna gmina mogłaby np. ulicę Waryńskiego zmienić na ulicę Waryńskiego, tłumacząc, że ten drugi Waryński nie oznacza tego Waryńskiego, o którym wszyscy myślą, że to ten, ale zupełnie innego.

Polityka 11.2017 (3102) z dnia 14.03.2017; Felietony; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak zrobić dobrą zmianę"
Reklama