Kraj

Europejczycy osobni

Nie taki z Polaka Europejczyk

Właściwie to zawsze, od Sarmatów poczynając, byliśmy na obrzeżach Europy. Peryferyjność kompensując sobie poczuciem wyjątkowości. Właściwie to zawsze, od Sarmatów poczynając, byliśmy na obrzeżach Europy. Peryferyjność kompensując sobie poczuciem wyjątkowości. Mateusz Włodarczyk / Forum
Nie taki z Polaka euroentuzjasta, jak się potocznie uważa. Chętnie z Unii bierze, ale wspólnoty losu z Europą specjalnie nie odczuwa. Mentalnie wciąż możemy do Unii wejść lub z niej wyjść. To się właśnie teraz waży.
Demonstracja przeciwników Unii Europejskiej na Placu Zamkowym w WarszawieEAST NEWS Demonstracja przeciwników Unii Europejskiej na Placu Zamkowym w Warszawie

Czy można być za Unią i jednocześnie popierać rządy PiS? Otóż – wbrew nadziejom i kalkulacjom opozycji – nie ma tu kolizji. Stwierdzili to nader przekonująco autorzy (Adam Balcer, Piotr Buras, Grzegorz Gromadzki, Eugeniusz Smolar) niedawnego raportu dla Fundacji Batorego, któremu nadali tytuł „Koniec konsensu”. Po lekturze tekstu milusi frazes o najbardziej proeuropejskim społeczeństwie w Unii staje czytelnikowi w gardle.

Z perspektywy autorów deklaratywne kategorie euroentuzjasty i eurosceptyka do niczego już się nie nadają.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Europejczycy osobni"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021