Kraj

Pumy jadą

Amerykański szwadron 2. CAV w Orzyszu

Podstawowe uzbrojenie drużyny piechoty: karabin maszynowy Podstawowe uzbrojenie drużyny piechoty: karabin maszynowy Marek Świerczyński / Polityka Insight
Wschodniej flanki NATO zaczyna pilnować w Polsce, w Orzyszu, amerykański szwadron kawalerii. Nazywają się Pumy. Zamiast koni mają ośmiokołowe opancerzone strykery.
Pamiątkowy colt ppłka Gventera (wtedy jeszcze majora) za służbę w 3. brygadzie 1. Dywizji PancernejMarek Świerczyński/Polityka Insight Pamiątkowy colt ppłka Gventera (wtedy jeszcze majora) za służbę w 3. brygadzie 1. Dywizji Pancernej

Plamisty kamuflaż doskonale wtapia się w środkowoeuropejski las. To jedne z ostatnich bawarskich ćwiczeń Pum na poligonie. Dziewięciu żołnierzy, którzy przed chwilą wysiedli ze strykera, trudno dostrzec z 20 m. Marsz w podmokłym terenie przebiega sprawnie i w zupełnej ciszy, mimo że żołnierze niosą zapasy amunicji do karabinów, uzbrojenie, a każdy ma na sobie ciężką kevlarową kamizelkę. Krótkie, urywane komunikaty przez radio dają sygnał do otwarcia ognia.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Pumy jadą"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021