Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wężykiem, Jasiu, wężykiem!

Buta atakuje wszelkie szczeble życia społecznego, bo jest na to odgórne przyzwolenie.

Po ogłoszeniu rozwodu stulecia Donald Tusk zwrócił się do Anglików: „Cóż więcej mogę dodać – już za wami tęsknimy”. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. „Nic dziwnego, że za nami tęsknicie” – odparł chełpliwie w wywiadzie dla radia LBC David Davis, probrexitowiec oraz brytyjski minister do spraw opuszczenia Unii Europejskiej przez Anglię.

„Populiści to straszne chamy” – napisała Grażyna do Sylwii. I to na całym świecie. Chamstwo jest wpisane w program podlizywania się wyborcom, nie ma tu już żadnego wstydu ani obciachu. Chamstwu w życiu nie należy się dziś przeciwstawiać. Należy je z lubością uprawiać. Rozkazywać, wrzeszczeć, wymachiwać kończynami, szczerzyć się i marszczyć, a nade wszystko popluwać przeciwnikom w twarz, nawet jeśli z racji wzrostu populisty czynność ta obraca się przeciw niemu. Fizjologia a polityka – przewidujemy, że niebawem wzrośnie popyt na ręczniki do obcierania twarzy z obraźliwych plwocin oraz piany występującej na usta obu stronom konfliktu. A także łez – rozpaczy u ludzi wrażliwych – i triumfu tych, których chamski postępek sprawił, że druga strona zapomniała języka w gębie.

Gdyby ten model trzymał się tylko klatki, w której naparzają się politycy! Ale nie, rozlewa się on szeroko w lud pracujący. Grażyna była świadkiem mrożącej krew w żyłach sceny na warszawskim lotnisku Okęcie. Przechodzący przez bramkę do wykrywania metalu dwulatek zabrzęczał szelkami. Wielgachny pracownik lotniska cofnął chłopca i stanowczo zażądał zdjęcia szelek. Chłopiec się zaparł, jak to dziecko w tym wieku (słynny kryzys dwulatka, który rodzic tego nie pamięta), i odmówił wydania szelek.

Polityka 15.2017 (3106) z dnia 11.04.2017; Felietony; s. 114
Reklama