Kraj

Piąta faza

Jaka jest kondycja ruchów społecznych w Polsce?

„KOD ma problem, bo zarzuty władzy wobec Kijowskiego są uwiarygodniane przez ważne postacie ruchu”. „KOD ma problem, bo zarzuty władzy wobec Kijowskiego są uwiarygodniane przez ważne postacie ruchu”. Wojciech Stróżyk / Reporter
Dr Maciej Bartkowski, dyrektor w waszyngtońskim Międzynarodowym Instytucie Konfliktu bez Przemocy, o ruchach społecznych i o tym, dlaczego same demonstracje nie wystarczą do obrony demokracji.
„Pozytywnym przykładem jest Jerzy Owsiak, który umie pokazywać problemy dzieci czy osób starszych i zaproponować działania, do których ludzie się chętnie włączają”.Adrian Grycuk/Wikipedia „Pozytywnym przykładem jest Jerzy Owsiak, który umie pokazywać problemy dzieci czy osób starszych i zaproponować działania, do których ludzie się chętnie włączają”.

Jacek Żakowski: – Pocieszy pan polskich demokratów?
Maciej Bartkowski: – A co im się dzieje?

KOD-owi się dzieje.
Coś nie tak?

Rozwala się i gaśnie.
To znaczy, że jest dobrze. W tej fazie z reguły zanika zdolność widzenia sukcesu i pojawia się poczucie bezsiły. Przychodzi wielki dołek. Tak musi być, jeśli ruch ma osiągnąć sukces.

By KOD osiągnął sukces, z demonstracji na demonstrację musi przychodzić mniej ludzi?

Polityka 19.2017 (3109) z dnia 09.05.2017; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Piąta faza"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021