Czym jest prezydencka propozycja referendum w sprawie konstytucji? Solową akcją Andrzeja Dudy usiłującego uwolnić się od kabaretowego wizerunku „Adriana”? Balonem próbnym wysłanym przez prezesa PiS? Sposobem na wygranie przez PiS wyborów samorządowych? Próbą zmiany konstytucji? Może wszystkim naraz?
We Francji wybory się jeszcze nie skończyły. Tytuł filmu o nowym prezydencie – „Strategia meteora” – może zapowiadać jego słabość polityczną. Został mu tylko miesiąc na zmontowanie zwycięstwa w parlamencie.
Nie wszyscy biskupi popierają przekształcanie Kościoła w ideologiczne ramię PiS. Pokazał to dokument episkopatu o chrześcijańskim rozumieniu patriotyzmu. Szkoda, że tak późno. I że wielu hierarchów wypowiada się w zupełnie odmiennym duchu. A najwyraźniej nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Fundamentem ideologii i praktyki PiS jest szukanie, wskazywanie i naznaczanie wrogów.
Był serdecznym, skromnym i pracowitym kolegą. A przy tym wybitnym redaktorem i krytykiem, który tekstami o kinie i teatrze opowiadał współczesną Polskę.
Zdzisława Pietrasika, krytyka filmowego, literackiego i teatralnego, wieloletniego szefa działu kultury POLITYKI, wspominają artyści i dziennikarze.
Pożegnanie Wiktora Osiatyńskiego
Niespodziewanie znów staje się niezastąpiony. Krzepi antypisowskie serca i przywraca nadzieję na powrót do Europy. Tylko on umie wygrywać z Kaczyńskim. Ale czy znajdzie tym razem receptę na Polskę po PiS?
Dr Maciej Bartkowski, dyrektor w waszyngtońskim Międzynarodowym Instytucie Konfliktu bez Przemocy, o ruchach społecznych i o tym, dlaczego same demonstracje nie wystarczą do obrony demokracji.
Z badań wynika: Polki, zwłaszcza najmłodsze, czują się dziś najbrzydszymi kobietami w Europie. Skąd ten brak akceptacji? Wedle jakich kryteriów?
Wykształceni wielkomiejscy nie lubią, by ich nazywać inteligencją. A może ten etos i styl życia to najlepsze, co mieliśmy w naszej tradycji narodowej i historii społecznej?
Byli uchodźcami z daleka, więc przyjął ich do siebie. Jedni twierdzą, że zwariował, inni, że ratuje honor całej Polski.
Wiosną kanały przemytu ludzi przez Polskę do zachodniej Europy zwykle się zaludniają. Jeden z nich, zwany nadbałtyckim, właśnie przestał istnieć, inne są rozpracowywane.
Niewiele potrzeba, by kontakt z medycyną – leczenie czy badanie – był dla dziecka długotrwałą traumą.
Rozmowa z dr. hab. Wojciechem Śmieją o tym, jak ukształtował się osobliwy polski wzorzec tak zwanego prawdziwego mężczyzny.
Wprawdzie nie są zbyt realne, ale ich budowa może się zacząć niebawem. Co zrobić z wielkimi gospodarczymi projektami rządu PiS?
Im gorzej w gospodarce, tym lepiej dla bitcoina. Najsłynniejsza wirtualna waluta to obiekt pożądania zwłaszcza w krajach pogrążonych w kryzysie. Trzeba tylko uważać na internetowych złodziei.
Dochody z podatku od osób fizycznych (PIT) przynoszą budżetowi państwa równowartość zaledwie 3–4 proc. PKB. Jednak części podatników już nawet to podnosi poziom adrenaliny.
Wiosenne nawroty kryzysu koreańskiego to cykliczny blef Kim Dzong Una. Sytuacja zmieniła się o tyle, że teraz w Ameryce rządzi Donald Trump.
Bill O’Reilly, gwiazdor konserwatywnych telewizji za oceanem, stracił pracę z powodu niekonserwatywnego narzucania się kobietom. Ale to również może być początek wielkich zmian w amerykańskich mediach.
Prawdopodobnie jeszcze w maju, po 25 latach za kratkami, wolność odzyska Janusz Waluś. Od popełnionego przez niego morderstwa Afryka Południowa bardzo się zmieniła. Niekoniecznie na lepsze.
Gdy historycy skaczą sobie do oczu – to znak, że kraj przechodzi kryzys tożsamości. Sądząc po sporach w Wielkiej Brytanii, Francji, ale i w Polsce czy na Węgrzech – ten kryzys dopadł większość Europy.
Jeśli można pokusić się o jakąś ogólniejszą charakterystykę analizowanych w tym roku książek – przeważają prace monograficzne, skupione na konkretnych tematach.
Część polskich jeńców wojennych, rozstrzelanych przez NKWD w 1940 r., pochowano w okolicach Charkowa. W 1969 r. władze sowieckie odkryły tam ślady zbrodni i starannie je zatarły.
Historia kartografii to zapis kolejnych odkryć geograficznych i ewolucji nauki, ale też graficzna opowieść o szukaniu dróg, podporządkowywaniu sobie świata i kreowaniu jego obrazu według możliwości, potrzeb i roszczeń.
Złapać przestępcę, zanim popełni przestępstwo – to możliwe było tylko w science fiction. Do niedawna, bo w XXI w. największe fantazje stają się rzeczywistością.
Wraca stare! Pasolini, Rossellini, Visconti, De Sica, Fellini – co mieli wspólnego ci twórcy kina poza talentem i narodowością? Wszyscy realizowali swoje czarno-białe arcydzieła na materiale światłoczułym P30 firmy Ferrania.
Dumont stroi się w piórka bliskiego nam Gombrowicza, lecz nie do każdego trafi ten rodzaj teatralizacji i komiksowego humoru.
Historia bohatera, byłego Jamesa Bonda, nie pozwoli serialowi AMC wybić się ponad przeciętną telewizyjną rozrywkę.
Kto powiedział, że sztuka zawsze musi być śmiertelnie poważna?
Twórcy z wyczuciem prowadzą wątek żałoby, bez infantylizmu i dydaktyzmu.
Zadowoleni i skupieni na higienie mieszkańcy zamożnej Europy nie wiedzą, co zrobić z zagrożeniem terroryzmem. I o tym jest ta książka.
Zamysł tej prozy jest niespecjalnie odkrywczy i naiwny.
Bardzo bogata, dojmująca powieść, o rodzinie i jej rozpadzie.
Raczej do smakowania bez pośpiechu niż do odtwarzacza podczas joggingu.
To nie tylko najdojrzalsza, ale też najlepsza solowa płyta artysty.
Ponad 140 arcyciekawych propozycji.
W tym roku Lublin świętuje jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Dlatego też w ramach festiwalu Kody pojawią się nawiązania do tradycyjnej muzyki Lubelszczyzny.
Rozmowa z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, założycielem i wokalistą rockowej grupy Dr Misio.
„Pajęczyna Charlotty” to prosta, a jednocześnie wzruszająca historia, w której zwierzęcy świat nie jest słodki i idealny. Znajdzie się w nim miejsce na radość, ale także na lęk i śmierć.
Polscy literaci chcą trzymać rękę na pulsie i opisać procesy zachodzące w internecie. Najgorzej wychodzi to wtedy, gdy sami je naśladują.
Helena Třeštíková, honorowy gość 14. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, to legenda filmu dokumentalnego. Cierpliwie filmuje zwykłych ludzi przez wiele lat, bo – jak mówi – każde życie jest ciekawe.
Stefan Sutkowski, twórca i przez pół wieku dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, zmarł dokładnie w momencie, gdy rozpoczęła się dewastacja jego dzieła: zwolnienia grupowe wszystkich śpiewaków, dyrygentów i jednej z orkiestr.
Druga wojna to skrwawione ziemie, komora gazowa w Bełżcu, rampa w Birkenau, doły śmierci pod Smoleńskiem.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Koszykarze NBA, jako stosunkowo rośli mężczyźni, mogą widzieć więcej. I niektórzy z nich doszli do wniosku, że Ziemia jest płaska. Czy to dowcip? Prowokacja? A może coś gorszego: „własna opinia” ludzi, z których opiniami liczą się inni?
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 maja 2018 roku.
Z powodu warszawskiego Marszu Wolności prezes Kaczyński zagnał się do północno-zachodniego rogu.
Patrząc na twarze oenerowców, zgodziłyśmy się, że Krakowskim Przedmieściem maszerują Wałki.
Nowo wybrany prezydent Francji uważa, że rola, jaką Polska odgrywa, jest już tak poważna, że powinny zostać na nią nałożone jakieś sankcje.
U Niemca nie tylko lepiej się zarabia, ale i siedzi się dużo wygodniej. No po prostu wspaniale się siedzi.