Książki

Józef K. na diecie niskosodowej

Recenzja książki: Stefan Hertmans, „Głośniej niż śnieg”

materiały prasowe
Zadowoleni i skupieni na higienie mieszkańcy zamożnej Europy nie wiedzą, co zrobić z zagrożeniem terroryzmem. I o tym jest ta książka.

Stefan Hertmans, znany polskiemu czytelnikowi z „Wojny i terpentyny” opowiadającej o pierwszej wojnie światowej, znowu podejmuje problem konfliktu. Tym razem jednak chodzi o wydarzenia współczesne: zamachy i terroryzm. Znów miesza gatunki: trochę tu romansu, trochę powieści obyczajowej, szpiegowskiej i sensacyjnej. Nie interesują go proste diagnozy. Zdecydowanie bardziej zależy mu na tym, żeby odbiorcami wstrząsnąć, postawić ich w obliczu serii zagadek. Od takiej właśnie rozpoczyna się cała powieść, której główny bohater John de Vuyst, redaktor z dużego wydawnictwa, rozstaje się z żoną, szuka jakiegoś lekarstwa na nudę i kryzys wieku średniego. Jednocześnie z dystansem obserwuje relacje w mediach z trzech wielkich zamachów – na meczet, kościół katolicki i synagogę. Lekceważy tajemnicze listy przesyłane na jego nazwisko. Wszystko zmienia się jednak, gdy ktoś zaczyna go śledzić, a w końcu zostaje porwany.

Stefan Hertmans, Głośniej niż śnieg, przeł. Alicja Oczko, Marginesy, Warszawa 2017, s. 368

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 19.2017 (3109) z dnia 09.05.2017; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Józef K. na diecie niskosodowej"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020