Świat

Duma ze wstydu

Historycy biją się o Europę

Europa jest pełna życia, gęsto zaludniona i zamożna. Ale niepewna siebie. Europa jest pełna życia, gęsto zaludniona i zamożna. Ale niepewna siebie. Igor Morski
Gdy historycy skaczą sobie do oczu – to znak, że kraj przechodzi kryzys tożsamości. Sądząc po sporach w Wielkiej Brytanii, Francji, ale i w Polsce czy na Węgrzech – ten kryzys dopadł większość Europy.
Fundamentalne spory polityczne toczą się dziś nie tylko wokół wskaźników PKB i rozwarstwienia społecznego, ale także wokół kulturowych mitów swojskości i cudzoziemszczyzny.Mirosław Gryń/Polityka Fundamentalne spory polityczne toczą się dziś nie tylko wokół wskaźników PKB i rozwarstwienia społecznego, ale także wokół kulturowych mitów swojskości i cudzoziemszczyzny.

Tuż przed Brexitem starły się dwie kohorty znakomitych historyków. Z jednej strony samorzutna grupa Historians for Britain – ze znakomitym Davidem Abulafią, ale także z Adamem Zamoyskim – upierała się przy odrębności brytyjskich dziejów, jakoby bardziej cywilizowanych niż okrutne kontynentalne. I wsparła brexitowców – zwolenników wyjścia z UE. W odpowiedzi ponad trzystu Historyków na rzecz Brytanii w Europie stanęło po stronie remainersów, zwolenników pozostania w UE.

Polityka 19.2017 (3109) z dnia 09.05.2017; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Duma ze wstydu"

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Ciemne strony zakupowego szaleństwa

Choć w te święta oszczędzać jeszcze nie będziemy, moda na zakupowe szaleństwa powoli się kończy. Na drodze rozpasanej konsumpcji stają coraz głośniej wyrażane obawy o przyszłość. Zarówno naszych portfeli, jak i naszej planety.

Cezary Kowanda
03.12.2019