Niemcy przyjmują wszystkich niezależnie od narodowości, Grecy dają pracę w sektorze turystycznym, a Holendrzy półroczne wakacje od wniosków o azyl. Ale już Brytyjczycy i Francuzi na granicy uprawiają ping-pong.
Gdy Unię Europejską niektórzy odsyłają na śmietnik historii, papież Franciszek zatwierdza pierwszy krok do kanonizacji jednego z jej ojców założycieli – Roberta Schumana. Dlaczego akurat jego?
Europa jęczy i poci się przy kolejnej fali upałów. A klimatolodzy ostrzegają: będzie cieplej.
Równoległe wybory w 28 krajach członkowskich Unii to była świetna okazja, by przystawić demokracji w Europie zwierciadło.
Prof. Marcin Król, historyk idei, o tym, że czeka nas koniec starego świata i nic dobrego z tego na razie nie wyjdzie.
Rozmowa z Peterem Frankopanem, profesorem historii globalnej w Oksfordzie, o zachodnim kompleksie wyższości i o tym, jak Europejczycy próbują zawracać bieg dziejów.
Rozmowa z gen. Mirosławem Różańskim, byłym dowódcą generalnym, o tym, jak politycy poddają Polskę Rosji.
Jacy są od tysięcy lat mieszkańcy środkowej Europy, pokazuje spektakularna wystawa w Berlinie. Choć archeologiczna, ma wydźwięk polityczny.
Europa ojczyzn – gaullistowskie hasło, w którym zawiera się cały pomysł PiS na integrację kontynentu, to niebezpieczna iluzja. Bo gdyby został zrealizowany, Polska będzie największym przegranym.
Wszystkie filary, na których opiera się liberalny porządek, są dziś pod ostrzałem: demokracja i wolny handel, migracja i społeczeństwo wielokulturowe, historyczne „prawdy” i poprawność polityczna.