Świat

Co wyszło z urny

Stare partie odchodzą, drobnica atakuje

„Pewne jest tylko ryzyko” – demonstracja przeciw energii atomowej. Zieloni – największy sukces tych wyborów w Niemczech i nie tylko. „Pewne jest tylko ryzyko” – demonstracja przeciw energii atomowej. Zieloni – największy sukces tych wyborów w Niemczech i nie tylko. Fabrizio Bensch/Reuters / Forum
Równoległe wybory w 28 krajach członkowskich Unii to była świetna okazja, by przystawić demokracji w Europie zwierciadło.
Chwiejność wyborców ma swoje konsekwencje. Rządy stają się mniej stabilne, bo do tanga – czytaj: tworzenia rządu – coraz częściej potrzeba będzie już nie dwojga, lecz co najmniej trojga.Vadim Ghirda/AP/EAST NEWS Chwiejność wyborców ma swoje konsekwencje. Rządy stają się mniej stabilne, bo do tanga – czytaj: tworzenia rządu – coraz częściej potrzeba będzie już nie dwojga, lecz co najmniej trojga.

Wybory europejskie niesłusznie uważa się za drugorzędne. Nie tylko pozwalają wybrać parlament, który w galimatiasie unijnych instytucji odgrywa coraz ważniejszą rolę. Ale są także barometrem trendów politycznych w europejskich demokracjach.

Wbrew bowiem temu, co głoszą eurosceptycy i wrogowie UE, to nie Unia powinna być dzisiaj przedmiotem specjalnej troski. Kryzys Europy nie wynika przede wszystkim z przerostu integracji czy słabości unijnych instytucji, lecz z chorób toczących politykę na szczeblu narodowym.

Polityka 23.2019 (3213) z dnia 04.06.2019; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Co wyszło z urny"

Warte przeczytania

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019