Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Co wyszło z urny

Stare partie odchodzą, drobnica atakuje

„Pewne jest tylko ryzyko” – demonstracja przeciw energii atomowej. Zieloni – największy sukces tych wyborów w Niemczech i nie tylko. „Pewne jest tylko ryzyko” – demonstracja przeciw energii atomowej. Zieloni – największy sukces tych wyborów w Niemczech i nie tylko. Fabrizio Bensch/Reuters / Forum
Równoległe wybory w 28 krajach członkowskich Unii to była świetna okazja, by przystawić demokracji w Europie zwierciadło.
Chwiejność wyborców ma swoje konsekwencje. Rządy stają się mniej stabilne, bo do tanga – czytaj: tworzenia rządu – coraz częściej potrzeba będzie już nie dwojga, lecz co najmniej trojga.Vadim Ghirda/AP/EAST NEWS Chwiejność wyborców ma swoje konsekwencje. Rządy stają się mniej stabilne, bo do tanga – czytaj: tworzenia rządu – coraz częściej potrzeba będzie już nie dwojga, lecz co najmniej trojga.

Wybory europejskie niesłusznie uważa się za drugorzędne. Nie tylko pozwalają wybrać parlament, który w galimatiasie unijnych instytucji odgrywa coraz ważniejszą rolę. Ale są także barometrem trendów politycznych w europejskich demokracjach.

Wbrew bowiem temu, co głoszą eurosceptycy i wrogowie UE, to nie Unia powinna być dzisiaj przedmiotem specjalnej troski. Kryzys Europy nie wynika przede wszystkim z przerostu integracji czy słabości unijnych instytucji, lecz z chorób toczących politykę na szczeblu narodowym.

Polityka 23.2019 (3213) z dnia 04.06.2019; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Co wyszło z urny"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >