Nauka

Wszyscy jesteśmy biegunami

Skąd się wzięli Europejczycy? - inspirująca wystawa w Berlinie

Drewniane resztki rzymskiego portu z Kolonii i tysiące skorup naczyń, w których przewożono towary z różnych części Europy. Drewniane resztki rzymskiego portu z Kolonii i tysiące skorup naczyń, w których przewożono towary z różnych części Europy. David von Becker/Staatliche Museen Zu Berlin
Jacy są od tysięcy lat mieszkańcy środkowej Europy, pokazuje spektakularna wystawa w Berlinie. Choć archeologiczna, ma wydźwięk polityczny.
Najstarsze figuralne przedstawienie kobiety, które ma 40 tys. lat.Johannes Wiedmann/Urgeschichtlisches Museum Blaubeuren Najstarsze figuralne przedstawienie kobiety, które ma 40 tys. lat.

Każdy, kto jedzie do Berlina, by zwiedzić muzea, chce zobaczyć Ołtarz Pergamoński i Nefertiti. Słusznie, bo są wspaniałe. Jeśli jednak ktoś planuje wypad nad Sprewę przed 6 stycznia i chce dowiedzieć się, skąd się wzięli Europejczycy, powinien zmienić plany i odwiedzić wystawę „Bewegte Zeiten” (Burzliwe czasy) w berlińskim Martin Gropius Bau. Zadowoli tych, którzy lubią piękne stare przedmioty, ale i wielbicieli rekordów, bo w ekspozycji aż się od nich roi: najstarsza włócznia, pierwsze koło i figurka kobiety, relikty najstarszej bitwy Europy. Ponad 1000 zabytków z 300 niemieckich stanowisk archeologicznych z ostatnich 20 lat dowodzi, że nasz kontynent ukształtowały ruch ludzi, idei i rzeczy, a nie działanie pojedynczych nacji, jak nam wmawiano przez ostatnie dwa wieki.

Migracja nie jest początkiem problemów, tylko początkiem każdego rozwoju, a procesy kulturowe w pradziejach są podobne do naszych. Dlatego zabytki podzieliliśmy na grupy stanowiące cztery koła zamachowe cywilizacji – mobilność, wymiana, konflikt, innowacyjność – wymienia prof. Matthias Wemhoff, dyrektor Museums für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie i inicjator wystawy. Każda witryna to inna opowieść, ale zebrane razem tworzą całość, która wytrąca z rąk argumenty piewcom homogeniczności państw czy społeczeństw. Nic dziwnego, że ekspozycja wpisująca się w debatę o uchodźcach i kształcie Europy wzbudza gorące dyskusje w mediach i trafiła do Wikipedii.

Przychodzący, odchodzący

Wędrujemy od zawsze. W wyniku zmian klimatu, za zwierzyną, uciekając przed wrogami, w poszukiwaniu ziem, surowców, rynków zbytu, wygody. W naszych rodzinach wielu przodków umierało w innych miejscach, niż się rodzili, archeologia też nie zna społeczności związanych na stałe z tym kawałkiem ziemi, na którym się pojawiły.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Nauka; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszyscy jesteśmy biegunami"
Reklama