Nauka

Wszyscy jesteśmy biegunami

Skąd się wzięli Europejczycy? - inspirująca wystawa w Berlinie

Drewniane resztki rzymskiego portu z Kolonii i tysiące skorup naczyń, w których przewożono towary z różnych części Europy. Drewniane resztki rzymskiego portu z Kolonii i tysiące skorup naczyń, w których przewożono towary z różnych części Europy. David von Becker/Staatliche Museen Zu Berlin
Jacy są od tysięcy lat mieszkańcy środkowej Europy, pokazuje spektakularna wystawa w Berlinie. Choć archeologiczna, ma wydźwięk polityczny.
Najstarsze figuralne przedstawienie kobiety, które ma 40 tys. lat.Johannes Wiedmann/Urgeschichtlisches Museum Blaubeuren Najstarsze figuralne przedstawienie kobiety, które ma 40 tys. lat.

Każdy, kto jedzie do Berlina, by zwiedzić muzea, chce zobaczyć Ołtarz Pergamoński i Nefertiti. Słusznie, bo są wspaniałe. Jeśli jednak ktoś planuje wypad nad Sprewę przed 6 stycznia i chce dowiedzieć się, skąd się wzięli Europejczycy, powinien zmienić plany i odwiedzić wystawę „Bewegte Zeiten” (Burzliwe czasy) w berlińskim Martin Gropius Bau. Zadowoli tych, którzy lubią piękne stare przedmioty, ale i wielbicieli rekordów, bo w ekspozycji aż się od nich roi: najstarsza włócznia, pierwsze koło i figurka kobiety, relikty najstarszej bitwy Europy.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszyscy jesteśmy biegunami"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021