Nauka

Wszyscy jesteśmy biegunami

Skąd się wzięli Europejczycy? - inspirująca wystawa w Berlinie

Drewniane resztki rzymskiego portu z Kolonii i tysiące skorup naczyń, w których przewożono towary z różnych części Europy. Drewniane resztki rzymskiego portu z Kolonii i tysiące skorup naczyń, w których przewożono towary z różnych części Europy. David von Becker/Staatliche Museen Zu Berlin
Jacy są od tysięcy lat mieszkańcy środkowej Europy, pokazuje spektakularna wystawa w Berlinie. Choć archeologiczna, ma wydźwięk polityczny.
Najstarsze figuralne przedstawienie kobiety, które ma 40 tys. lat.Johannes Wiedmann/Urgeschichtlisches Museum Blaubeuren Najstarsze figuralne przedstawienie kobiety, które ma 40 tys. lat.

Każdy, kto jedzie do Berlina, by zwiedzić muzea, chce zobaczyć Ołtarz Pergamoński i Nefertiti. Słusznie, bo są wspaniałe. Jeśli jednak ktoś planuje wypad nad Sprewę przed 6 stycznia i chce dowiedzieć się, skąd się wzięli Europejczycy, powinien zmienić plany i odwiedzić wystawę „Bewegte Zeiten” (Burzliwe czasy) w berlińskim Martin Gropius Bau. Zadowoli tych, którzy lubią piękne stare przedmioty, ale i wielbicieli rekordów, bo w ekspozycji aż się od nich roi: najstarsza włócznia, pierwsze koło i figurka kobiety, relikty najstarszej bitwy Europy.

Reklama

Czytaj także

Historia

Rozmowa z Davidem Martelo, uczestnikiem rewolucji goździków

O portugalskiej rewolucji goździków sprzed 45 lat opowiada jej uczestnik David Martelo.

Krzysztof Kubiak, Tadeusz Zawadzki
23.04.2019
Reklama