Książki

Wszystko jest końcem

Recenzja książki: Jonathan Safran Foer, „Oto jestem”

materiały prasowe
Bardzo bogata, dojmująca powieść, o rodzinie i jej rozpadzie.

Jonathan Safran Foer był cudownym dzieckiem amerykańskiej prozy, nagradzanym, docenionym, zwłaszcza za powieść „Wszystko jest iluminacją”. Nowa książka, po dziesięcioletniej przerwie, każe myśleć o nim jako o twórcy dojrzałym i kontynuatorze linii pisarskiej Philipa Rotha. Podczas lektury „Oto jestem” co i raz przypomina się „Kompleks Portnoya” i inne powieści Rotha, w których mierzył się z żydowskością. Tyle że bunt, obrazoburczy humor to tylko niewielka część tej bardzo bogatej, dojmującej powieści Foera o rodzinie i rozpadzie. Owszem, kapitalne są chłopięce szermierki słowne, portret dojrzewania i nieustającej masturbacji, ale w przeciwieństwie do Rotha, który zawsze był piewcą życia, energii witalnej w każdej postaci, w tej powieści obserwujemy zamieranie, dominuje poczucie utraty. To również powieść o tym, że nic się nie powtórzy, a to, co jest, nie będzie trwać zawsze.

Jednocześnie z destrukcją rodziny w tle rozpada się Państwo Izrael, za sprawą trzęsienia ziemi i wojny. Foer opisuje małżeństwo z kilkunastoletnim stażem, z trójką synów, które oddala się od siebie, ale ciągle jest dobrze funkcjonującym organizmem. Całkowita erozja zaczyna się w momencie, kiedy Julia odkrywa intymne esemesy męża do innej kobiety. Dzieci wiedzą wcześniej, czym to się skończy. Wspaniałe są te portrety chłopców u Foera, mało który pisarz potrafi stworzyć tak autonomiczne postaci dzieci. Foer nie daje łatwych pocieszeń, uczestniczymy w nieuchronnym rozpadzie, który jednocześnie jest wspaniałą medytacją o więzi, o domu, o domu Izraela, i o rodzinie żydowskiej, w której płacz brzmi jak śmiech.

Jonathan Safran Foer, Oto jestem, przeł. Krzysztof Cieślik, W.A.B., Warszawa 2017, s. 784

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 19.2017 (3109) z dnia 09.05.2017; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszystko jest końcem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną