Nauka

Przed gorącym uczynkiem

Jak złapać złodzieja, zanim ukradnie

Kadr z filmu „Pre-Crime. Inwigilacja 3.0” w reż. Matthiasa Heedera i Moniki Hielscher Kadr z filmu „Pre-Crime. Inwigilacja 3.0” w reż. Matthiasa Heedera i Moniki Hielscher Millennium Docs Against Gravity
Złapać przestępcę, zanim popełni przestępstwo – to możliwe było tylko w science fiction. Do niedawna, bo w XXI w. największe fantazje stają się rzeczywistością.
Ważna jest masowa zautomatyzowana analiza obrazów rejestrowanych przez znajdujące się w miejscach publicznych kamery.andreysafonov/PantherMedia Ważna jest masowa zautomatyzowana analiza obrazów rejestrowanych przez znajdujące się w miejscach publicznych kamery.

Robert McDaniel jest czarnoskórym mieszkańcem Chicago. Pewnego dnia do jego domu zapukali policjanci, by zakomunikować, że znalazł się na liście 400 najbardziej niebezpiecznych osób w mieście. Każda kolizja z prawem skończy się poważnymi konsekwencjami, uprzedzili stróże prawa. McDaniel oniemiał, bo jak twierdzi, nie różni się niczym od większości czarnoskórych mieszkańców dzielnicy. Nie skończył szkoły, czasami podpadał policji za drobne wykroczenia, stara się związać koniec z końcem, chwytając się różnych prac.

Polityka 19.2017 (3109) z dnia 09.05.2017; Nauka; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Przed gorącym uczynkiem"

Czytaj także

Rynek

Ciemne strony zakupowego szaleństwa

Choć w te święta oszczędzać jeszcze nie będziemy, moda na zakupowe szaleństwa powoli się kończy. Na drodze rozpasanej konsumpcji stają coraz głośniej wyrażane obawy o przyszłość. Zarówno naszych portfeli, jak i naszej planety.

Cezary Kowanda
03.12.2019