Kultura

Powwwieści

Internet szkodzi polskiej literaturze

W warstwie fabularnej polska literatura, która jakoś zahacza o wątek sieci, nieprzesadnie posunęła się naprzód. W warstwie fabularnej polska literatura, która jakoś zahacza o wątek sieci, nieprzesadnie posunęła się naprzód. Mirosław Gryń / Polityka
Polscy literaci chcą trzymać rękę na pulsie i opisać procesy zachodzące w internecie. Najgorzej wychodzi to wtedy, gdy sami je naśladują.
W niewielu polskich powieściach internet występuje jako bohater albo istotne tło zdarzeń.Mirosław Gryń/Polityka W niewielu polskich powieściach internet występuje jako bohater albo istotne tło zdarzeń.

Nie lubią się współcześni literaci z internetem, mimo że między jedną a drugą powieścią publikują w mediach społecznościowych krótsze formy, posty, komentarze i scenki rodzajowe, które bez żenady można by w ich książkach umieścić. Na razie umieszczają w nich jednak tezy krytyczne wobec różnych sfer współczesności: sieci, która skazuje na powierzchowność, mediów, których kondycja ciągle słabnie, oraz relacji międzyludzkich – miałkich i płytkich. Przy czym to sieć właśnie, mimo jej oczywistych zalet, jest sprawczynią wielu nieszczęść.

Polityka 19.2017 (3109) z dnia 09.05.2017; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Powwwieści"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021