Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak policja zwalcza białe róże

Policja zaostrza kurs za działania przeciwko PiS

10 maja odbyła się 85. tzw. miesięcznica smoleńska, ale po raz pierwszy pod rządami znowelizowanej ustawy o zgromadzeniach.

Od kilku miesięcy policja przyjęła ostry kurs dotyczący osób manifestujących sprzeciw wobec poczynań władzy. Przesłuchiwanych jest ponad sto osób demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r. Części z nich stawiane są zarzuty o stosowanie przemocy (Kodeks karny) i tamowanie ruchu na drodze publicznej (Kodeks wykroczeń). Wzywane są na komisariaty osoby, które wchodziły na dziedziniec Sejmu i tam rozwijały banery oraz flagi państwowe. Stoją teraz pod zarzutem naruszenia miru domowego marszałka Sejmu. W Krakowie przesłuchiwani są uczestnicy organizowanych każdego 18 dnia miesiąca demonstracji przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu jadącemu na Wawel, na grób brata i bratowej, w otoczeniu dostojników państwowych.

W Warszawie retorsje uderzają głównie w środowiska związane z nieformalnym ruchem Obywatele RP i stowarzyszenia Obywatele Solidarnie w Akcji (OSA). Arkadiusz Szczurek, który był organizatorem legalnej pikiety OSA 10 kwietnia 2017 r. podczas obchodów siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, został przesłuchany na razie w charakterze świadka w sprawie „złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego”. Chodziło o okrzyki „kłamca, kłamca” kierowane do przemawiającego Jarosława Kaczyńskiego. W ten sposób polityczne przemówienia prezesa PiS wygłaszane co miesiąc przed Pałacem Prezydenckim zostały nazwane aktem religijnym.

Kilkadziesiąt osób, głównie uczestników ruchu Obywatele RP i ruchów antyfaszystowskich, wylegitymowano i spisano po nieudanej próbie blokady marszu narodowców z ONR 29 kwietnia 2017 r. Usłyszały zagrożony karą 14 dni aresztu lub grzywny zarzut przeszkadzania w legalnym zgromadzeniu.

10 maja odbyła się 85. tzw. miesięcznica smoleńska, ale po raz pierwszy pod rządami znowelizowanej ustawy o zgromadzeniach.

Polityka 20.2017 (3110) z dnia 16.05.2017; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak policja zwalcza białe róże"
Reklama