Krzysztof Łoziński nowym szefem KOD. Kijowski wycofał się z kandydowania
Dotychczasowy przewodniczący KOD Mateusz Kijowski wycofał swoją kandydaturę tuż przed głosowaniem.
Krzysztof Łoziński – pisarz, publicysta, alpinista, mistrz i instruktor wschodnich sztuk walki, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
Adam Tuchliński/Forum

Krzysztof Łoziński – pisarz, publicysta, alpinista, mistrz i instruktor wschodnich sztuk walki, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.

„Walne zgromadzenie delegatów przyjęło, moim zdaniem nieprawdziwe, sprawozdanie finansowe. Nie mogę tego firmować, niestety” – tłumaczył Mateusz Kijowski powody swojej rezygnacji w TVN 24.

„W pewnych sytuacjach trzeba się opowiedzieć po stronie wartości, a nie walczyć o stanowiska czy o zaszczyty, czy o cokolwiek w tym stylu. W tej sytuacji nie mogłem podjąć innej decyzji, ponieważ od zawsze walczymy o praworządność, o uczciwość, o demokrację. To, co się tutaj wydarzyło, moim zdaniem zaprzecza tym wartościom” – mówił.

Decyja Kijowskiego nastąpiła po kolejnych publikacjach, tym razem „Rzeczpospolitej”, która ujawniła dziś raport Komisji Rewizyjnej KOD, podając, że „firma MKM-Studio należąca do Mateusza Kijowskiego i jego żony nie wykonała żadnej usługi, za które wystawiła sześć faktur”. 4 stycznia wspomniane faktury Kijowskiego ujawnił Onet.

W tej sytuacji szefem KOD wybrano drugiego kandydata, Krzysztofa Łozińskiego. Otrzymał on poparcie 130 delegatów, przeciw było 28, siedmiu się wstrzymało. Uprawnionych do głosowania było 170 osób.

Wybory były częściowo tajne

Decyzją zarządu głównego KOD akredytowani dziennikarze mogli wejść tylko na wybory przewodniczącego. Pozostałe punkty programu, w tym dyskusja nad sprawozdaniem z dotychczasowej działalności, zostały utajnione.

Po głosowaniu Krzysztof Łoziński mówił, że w KOD potrzebna jest atmosfera spokoju i uczciwości. Wskazał, że wśród członków KOD jest wielu ludzi, którzy należeli do „Solidarności”. Podkreślił, że priorytetem są dla niego zmiany w ruchu.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną