Obecny bilans SKOK: 5 mld zł rachunku

Wielki, złoty skok
Rachunek za działalność SKOK sięga już blisko 5 mld zł. Dla porównania afera Amber Gold kosztowała (i to nie państwo, ale osoby prywatne) około 800 mln zł.
Na wyjaśnienie afery SKOK, wielokrotnie większej niż afera Amber Gold, będziemy musieli poczekać, aż PiS straci większość w parlamencie.
Stanisław Kowalczuk/EAST NEWS

Na wyjaśnienie afery SKOK, wielokrotnie większej niż afera Amber Gold, będziemy musieli poczekać, aż PiS straci większość w parlamencie.

Rachunek za działalność SKOK sięga już blisko 5 mld zł. Dla porównania afera Amber Gold kosztowała (i to nie państwo, ale osoby prywatne) około 800 mln zł. O ile jednak historię tej piramidy analizuje bardzo dokładnie komisja śledcza, to już szans na powołanie kolejnej komisji w sprawie SKOK nie ma żadnych. Nietrudno zgadnąć dlaczego. To PiS, przez wiele lat torpedując próby niezależnego nadzoru nad kasami, doprowadził do stworzenia systemu, za którego sprzątanie płacimy wszyscy.

Obecny bilans jest następujący: 10 kas upadło, sześć zostało przejętych przez banki. W sumie działa jeszcze 37 SKOK, ale ta liczba na pewno będzie się zmniejszać. Szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) poinformował niedawno, że w sześciu kasach są komisarze, a w przypadku kolejnych dziewięciu takich komisarzy Komisja chce powołać. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że komisarz w kasie to pierwszy krok do jej bankructwa, a w najlepszym razie sprzedaży bankowi.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj