Strajk Kobiet wzywa opozycję na naradę: Pali nam się Polska
Głównym celem spotkania jest wypracowanie deklaracji bezwarunkowego współdziałania w intencji obrony praw i wolności obywatelskich w Polsce.
Czarny protest, 3 października 2016 r.
Włodzimierz Wasyluk/EAST NEWS

Czarny protest, 3 października 2016 r.

Ostatnie kontrowersyjne działania PiS wywołały i wywołują fale protestów. Rząd przeforsował ustawy o KRS i sądach powszechnych. Dokonuje się zamach na Sąd Najwyższy. Zasada trójpodziału władzy przestaje w Polsce obowiązywać, a sądownictwo będzie w pełni zależne od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Ruchy opozycyjne organizują demonstracje. Obywatele, komentatorzy, publicyści wzywają do zjednoczenia. Podobny apel wystosował Strajk Kobiet, wzywający na naradę ponad podziałami. Niżej pełna treść oświadczenia:

My, kobiety, które potrafiłyśmy się dogadać i zorganizować Ogólnopolski Strajk Kobiet 3 października 2016 roku, wzywamy Was, politycy opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej, Was, przedstawiciele wszystkich prodemokratycznych ruchów społecznych, na pilną naradę. Nie wewnątrzpartyjną, nie w wąskim elitarnym gronie, nie w kółku wzajemnej adoracji. Na naradę naszą, wspólną, domową.

Kiedy dom się pali, nie dyskutujemy, kto co zrobił osiem lat temu, a czego nie zrobił. Nie wypominamy sobie grzechów, nie konkurujemy na piękne słówka i miny, nie prężymy piersi do kamer, nie wybieramy się na urlop. Ratujemy, co się da. Przede wszystkim – ratujemy ludzi.

Pali nam się Polska. Nie wszyscy są tego świadomi. Niektórzy śpią mocnym snem, zahipnotyzowani, odurzeni lub po prostu bardzo zmęczeni. Niektórzy są tak zapracowani, zajęci swoimi sprawami, że nie widzą płomieni. Niektórzy naiwnie myślą, że pożar dotyczy innych, a ich nie obejmie.

Szalony podpalacz podkłada ogień pod kolejne gmachy. Już runął Trybunał, za chwilę zawalą się niezależne sądy, w zgliszcza zmieni się edukacja i wolne media, obrócą się w popiół ostatnie prawa kobiet i większość praw obywatelskich, poza prawem do klaskania i potakiwania.

My, kobiety, jesteśmy w szczególnym niebezpieczeństwie. Niweczy się nasze prawo do bezpieczeństwa i decydowania o sobie na poziomie biologicznym. My walczymy o życie. 

Wzywamy na naradę! Nie ma nic ważniejszego. Lepszego czasu nie będzie. Może być tylko gorszy.

***

Ogólnopolski Strajk Kobiet to nieformalna organizacja wolnych kobiet (i wspierających ich mężczyzn), która uruchomiła w całej Polsce październikowy Czarny Marsz w proteście przeciw próbom drastycznego ograniczania praw kobiet. Obecnie mamy swoje struktury w ponad stu miastach i miasteczkach w całym kraju. Ogólnopolski Strajk Kobiet zainicjował powstanie Międzynarodowego Strajku Kobiet – koalicji, która 8 marca br. zorganizowała protesty w 60 krajach świata.

W odpowiedzi na zamach na ostatnie instytucje praworządnego państwa, jaki realizowany jest w ostatnich dniach przez partię rządzącą, Ogólnopolski Strajk Kobiet podejmuje działania, które zainicjować mają realną i skuteczną współpracę rozproszonych dotąd sił prodemokratycznych.

Zaproszenie do udziału w naradzie otrzymały opozycyjne partie parlamentarne (Nowoczesna, Platforma Obywatelska), partie pozaparlamentarne (m.in. Razem, Zieloni, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Inicjatywa Polska, Inicjatywa Feministyczna), powstałe w ostatnich 2 latach organizacje wolnościowe (Komitet Obrony Demokracji i wszystkie ruchy z niego się wywodzące, Obywatele RP, Obywatele Solidarnie w Akcji), zaangażowane w obronę wartości demokratycznych organizacje pozarządowe (m.in. Greenpeace, Fundacja Batorego, Nie dla chaosu w szkole, Kongres Świeckości), najbardziej dynamiczne organizacje kobiece, grupa wybitnych prawników.

Głównym celem spotkania jest wypracowanie deklaracji bezwarunkowego współdziałania w intencji obrony praw i wolności obywatelskich w Polsce. Liczymy na to, że określimy bazową strategię współpracy na najbliższe dni i tygodnie, a w dalszej perspektywie – zasady, jakimi chcemy się kierować po „ugaszeniu pożaru”. Nikogo z nas bowiem nie może zadowalać powrót do status quo sprzed ostatnich wyborów parlamentarnych.

Narada ma charakter zamknięty. Tuż potem zostanie wydany oficjalny komunikat.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną