Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Sobieski z ziemi włoskiej do Polski

Spośród opowieści „Mazurka” najbliższa prawdy jest ta właśnie o dającym przykład Bonapartem. Spośród opowieści „Mazurka” najbliższa prawdy jest ta właśnie o dającym przykład Bonapartem. Hervé Ronné / EAST NEWS
„Mazurek Dąbrowskiego”, acz zatwierdzony oficjalnie dopiero 26 lutego 1927, należy do najstarszych hymnów Europy.

Bardzo lubię określenie dobrego wojaka Szwejka, iż ktoś „zbałwaniał do kwadratu”. Ostatnio miałem tego znakomity przykład w telewizji, w której paru panów zastanawiało się, czyby w „Mazurku Dąbrowskiego” nie zmienić Bonapartego na Jana III Sobieskiego. „Dał nam przykład Jan Sobieski/Jak zwyciężać mamy”. Bo przecież Napoleon to obcokrajowiec, żabojad etc.

Tymczasem z „Mazurkiem”, jak zresztą z hymnami wielu państw, sprawy są mocno pokomplikowane. Już w pierwszej zwrotce trzy niezgodności z tekstem Józefa Wybickiego: „Jeszcze Polska nie zginęła” – w oryginale „nie umarła”. „Co nam obca przemoc wzięła” – w oryginale „co nam obca moc wydarła”, wreszcie „szablą odbierzemy” – w oryginale „szablą odbijemy”. Jeśli chodzi o zwrotkę drugą, to czas przemarszu Legionów Polskich we Włoszech wyniósł, bagatela, dziewięć lat. Ale dobrze, nie chodzi o trwanie, tylko o wynik ostateczny. Można się z tym zgodzić. Gorzej ze strofą czwartą, u Wybickiego – trzecią, w której pojawia się nasz nieszczęsny Bonaparte. Zostawmy go jednak na boku. W owych czasach z Włoch do Polski podróżowało się albo przez Wiedeń i Kraków, albo Monachium, Pragę, Wrocław. W obu przypadkach Warta jest tu całkiem nie po drodze. Co gorsza, hymn wymienia najpierw Wisłę, potem Wartę, z czego jasno wynika, że Legiony musiałyby iść... ze wschodu. Odwrócenie kolejności rzek wyrzuciłoby nas również na wschód, bo przejście Wisły oznaczałoby zostawienie z tyłu choćby Krakowa i Warszawy... Najgorszy jednak galimatias w strofie czwartej (trzeciej). Przytoczmy w całości:

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Polityka 33.2017 (3123) z dnia 15.08.2017; Felietony; s. 96
Reklama