Połowa nastolatków spędza w internecie ponad pięć godzin dziennie. Starsi, ci ze szkół ponadgimnazjalnych, często nawet powyżej sześciu. To już nie jest trend, ale wielka cywilizacyjna zmiana.
Andrzej Duda, nawet jeśli walczy tylko z Ziobrą czy Macierewiczem, podważa przywództwo prezesa Kaczyńskiego. To jednak nadal spór w prawicowej rodzinie.
W Polsce nie ma opinii publicznej w tradycyjnym dla demokracji znaczeniu. Są dwa ideowo-informacyjne obiegi, dwa systemy wartości. W tym sensie nie istnieje już społeczeństwo jako całość. Politycznie korzysta z tego wyłącznie PiS.
Wystarczą suche fakty, aby nabrać przekonania, że szef MON szkodzi polskiej armii, obronności, bezpieczeństwu i powadze państwa.
Obrona konstytucji, wolności obywatelskich i miejsca Polski w UE – to stawka, o którą walczymy. Ważniejsza niż szukanie na siłę nowego narodowego przywódcy.
Nie wiadomo, dlaczego rząd nazwę nowej formacji zmienił z PSO na SOP. Czy pomysłodawcy nowej służby chcą podkreślić, że będzie ochraniać całe państwo, a nie tylko rząd?
We wrześniu 270 asesorów wejdzie do sądów. To, czy ostatecznie zostaną sędziami, w dużej mierze zależy od Zbigniewa Ziobry. Jedni zrezygnowali z asesury, inni liczą na szybkie awanse.
Rozmowa z szefową klubu Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer o niemodnych partiach i nietotalnej opozycji.
Rozmowa z dr. hab. Marcinem Zarembą o podobieństwach między obecnymi zmianami politycznymi i czasami kształtowania się PRL.
Akcja Lekarze Kobietom to przełomowy przejaw solidarności środowiska medycznego wobec Polek, którym władza ogranicza dostęp do antykoncepcji.
Leżanki plażowe po 150 zł za dzień, a parę metrów dalej na matach i ręcznikach ci, którzy tyle płacą za kwaterę dla dwóch–trzech osób. Oto spotkanie klas społecznych nad Bałtykiem.
Żony marynarzy budzą zawiść innych żon. Złowiły jeleni i trwonią ich dolary w solariach.
Droga do pizzerii Al lago jest prosta, ale życiorysy personelu pokręcone.
W wakacje miliony Polaków wymieniają miliardy złotych na euro. Czy na pewno tak ma być? I jak długo? Już w najbliższej kampanii wyborczej powinien wrócić temat przystąpienia Polski do „nowej Unii”, czyli nowej strefy euro.
Polak marzy, by zostać hotelarzem. Zakup pokoju w tzw. condo hotelu reklamowany jest jako najlepsza obecnie inwestycja finansowa, z gwarantowaną stopą zysku. Większą gwarantował tylko Amber Gold.
Unia Europejska wypowiedziała wojnę producentom narzędzi tortur i handlarzom nimi. Zwycięstwo będzie trudne, bo chętnych do stosowania tortur na świecie nie brakuje. A gdzie jest popyt, pojawia się i podaż.
Bohater wojny w Wietnamie, krytyk prezydenta Trumpa zmarł 25 sierpnia 2018 r. Miał 81 lat.
Wiele miast stara się dziś robić to, czego nie potrafią państwa. Stały się wielkim tyglem nowych idei i inicjatyw społecznych, wylansowały odmienny gatunek polityków.
Jelena Kostiuczenko, rosyjska dziennikarka, o więzieniach dla gejów w Czeczenii.
Po 1955 r. władze PRL uznały, że uchylenie granicznych furtek jest istotnym składnikiem „demokratyzacji” i przyczyni się do złagodzenia nastrojów oraz ocieplenia ich własnego wizerunku.
W sierpniu 1942 r. Royal Navy podjęła rozpaczliwą próbę zaopatrzenia Malty w materiały wojenne. Od powodzenia tej operacji zależały losy całej kampanii afrykańskiej.
Zamki kojarzą nam się z chwalebną przeszłością, oblężeniami, ucztami, turniejami i romansami. Spod łopat archeologów wyłania się jednak bardziej przyziemny, ale i prawdziwszy obraz prowadzonego w nich życia.
Rozmowa z dr hab. inż. Joanną Pawłat, profesor Politechniki Lubelskiej, o generatorach plazmy, obrazach malowanych na szkle i poezji.
W czasie wakacji natężenie premier jest odwrotnie proporcjonalne do temperatury powietrza. Innymi słowy – w technosferze, w przeciwieństwie do atmosfery, dzieje się niewiele. Ale niestrudzenie wypatrujemy interesujących wydarzeń.
W mgle, śnie, tajemniczych odgłosach dochodzących z mroku spowita jest pasja reżysera, którego ambicje sięgają bardzo wysoko.
Frank wyciąga ze schroniska przygotowywanego do uśpienia zaginionego kocura Mary. Mało tego, kot ma tylko jedno oko.
Plusem są całkiem interesująco napisani bohaterowie, Sigourney Weaver w roli najgorszej ze złych, współczesny Nowy Jork i szczypta ironii.
W czasach gdy modne jest ekspozycyjne osadzanie twórczości w różnych pozaartystycznych kontekstach, poznańska wystawa nie wszystkim musi się podobać.
Pięć lat temu Tomasz Pułka zginął tragicznie – utopił się w Odrze; miał 24 lata i wydał cztery książki poetyckie.
Hiszpański pisarz zjeździł cały świat, odwiedzając stoiska bukinistów, labiryntowe antykwariaty i rozliczne niezależne księgarnie.
Zawiodą się zarówno feministki, jak i zapaleni czytelnicy książek historycznych, bo z tej pracy nie dowiemy się niczego nowego.
Solidne metalowo-grunge’owe rzemiosło, choć trochę zbyt bliskie znanym schematom.
W sumie bardzo, bardzo smaczne bluesowe danie podane przez gentlemanów doskonale znających się na rzeczy.
W drugiej połowie wakacji Sopot po raz szósty stanie się literacką stolicą Polski.
Przez lata młodzi Polacy byli głównie trudnym do zdefiniowania celem kampanii reklamowych. Dziś pokolenie milenialsów, choć ciągle różnorodne, wydaje się bardziej wyraziste.
„Minu” to opowieść o plotce, jej sile i społecznym wymiarze.
Rozmowa z Almudeną Grandes, hiszpańską pisarką i publicystką, autorką „Pocałunków składanych na chlebie” i gościem Festiwalu Literacki Sopot, o kryzysie ekonomicznym i zaskakującym odrodzeniu ludzkiej solidarności.
Wchodzące do kin dwa najnowsze filmy François Ozona – „Frantz” i „Podwójny kochanek” – pokazują, jak świetnie potrafi ożywić klasykę za pomocą współczesnych obsesji seksualnych.
Festiwal w Salzburgu pokazuje, co się dzieje w światowej operze, i napędza gospodarkę Austrii.
Taniec klasyczny i współczesny to dwa nieporównywalne obszary – wiceszefowa Instytutu Muzyki i Tańca polemizuje z autorką POLITYKI.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W logotypie Apple nie ma komputera. W logo Mercedesa nie ma ani samochodu, ani nawet silnika. Ale polskie miasta upierają się, by w swoich znakach promocyjnych upychać słoneczka, drzewka, pagórki i rzeczki. Czyli to, co mają najlepszego.
Rozmowa z Marcinem Matuszewskim, piłkarskim pośrednikiem transakcyjnym i poszukiwaczem piłkarzy nieodkrytych oraz muzykiem hiphopowym.
Mamy do czynienia ze skoncentrowaną, systematyczną i – co ważne – zorkiestrowaną nagonką na nasz kraj.
„Mazurek Dąbrowskiego”, acz zatwierdzony oficjalnie dopiero 26 lutego 1927, należy do najstarszych hymnów Europy.
Może jest nas po prostu za dużo i zwierzęcy instynkt pcha nas w stronę naturalnego zmniejszenia liczebności?
W ramach pokazywania Polski jako kraju ludzi z pomysłami, Jurkiewicz ma już kilka ambitnych pomysłów.
Zdaniem propisowskich władz Zakopanego Karpiel-Bułecka i Trebunia-Tutka szkodzą podhalańskiemu folklorowi.
To, jak wychowujemy dzieci, nie zależy od narodowości – przekonują matki innych kultur mieszkające w Polsce.