Książki

Konspiracja jak zakon

Recenzja książki: Agnieszka Lewandowska-Kąkol, „Dziewczyny z konspiry”

Zona Zero / materiały prasowe
Zawiodą się zarówno feministki, jak i zapaleni czytelnicy książek historycznych, bo z tej pracy nie dowiemy się niczego nowego.

Nie mają na co liczyć ci, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o walce, życiu codziennym, dylematach uczestniczek konspiracji doby PRL. Autorka, obok Anny Herbich główna wytwórczyni książek o Polkach uwikłanych w historię, oddaje nam tu kolejną szybko i bezmyślnie napisaną książkę. Kobiety przedstawione tutaj działają głównie jako pomoc i wsparcie, nie mają żadnych ambicji, za to pragną, by ktoś nimi kierował: ks. Popiełuszko, Gwiazda, Kornel Morawiecki albo chociaż ksiądz proboszcz. Łączy je skromność, oddanie, wrażliwość i zdolność do pracy ponad siły oraz mężne znoszenie rewizji, przesłuchań i uwięzienia. Lewandowska-Kąkol tworzy obraz hagiograficzny, ale jednocześnie uprzedmiotawiający.

Agnieszka Lewandowska-Kąkol, Dziewczyny z konspiry, Zona Zero, 2017, s. 384

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 33.2017 (3123) z dnia 15.08.2017; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Konspiracja jak zakon"

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020