UE będzie walczyć z producentami sprzętu do tortur

Biznes na mękach
Unia Europejska wypowiedziała wojnę producentom narzędzi tortur i handlarzom nimi. Zwycięstwo będzie trudne, bo chętnych do stosowania tortur na świecie nie brakuje. A gdzie jest popyt, pojawia się i podaż.
Wystawa „Wojna to zbrodnia” w Kuala Lumpur przedstawia m.in. sceny z tortur, jakim amerykańscy żołnierze poddawali pojmanych Irakijczyków oskarżanych o terroryzm.
Bazuki Muhammad/Reuters/Forum

Wystawa „Wojna to zbrodnia” w Kuala Lumpur przedstawia m.in. sceny z tortur, jakim amerykańscy żołnierze poddawali pojmanych Irakijczyków oskarżanych o terroryzm.

Żelazna dziewica, łoże sprawiedliwości, kołyska Judasza – średniowiecznym twórcom narzędzi tortur nie można odmówić makabrycznej fantazji. Ich budzące niegdyś grozę dzieła dziś stanowią wakacyjną atrakcję. W wielu miejscach Polski można je oglądać w osobliwych placówkach muzealnych, takich jak krakowska Kacia Nora, Katownia Warszyckiego w Ogrodzieńcu, Cela Czarownic w Darłowie, Izba Tortur w Lwówku Śląskim, Muzeum Tortur w Zielonej Górze. Katowskie narzędzia, rzadko oryginalne, zwykle współczesne repliki, eksponowane są w piwnicznych lochach. Jak zapewniają organizatorzy, służą popularyzacji historii. Chętnych do oglądania nie brakuje.

Tyle że wymyślne narzędzia tortur nie należą do historii. Od tamtych czasów konstruktorzy nie próżnowali i poszli dużo dalej. Widok średniowiecznej żelaznej dziewicy, czyli pudła z kolcami, w którym ponoć zamykano torturowanych, może dostarczyć dreszczu emocji (choć są podejrzenia, że to XIX-wieczna mistyfikacja), ale bardziej szokujący był ujawniony niedawno film z wrocławskiego komisariatu, gdzie widać, jak okrutne cierpienia można zadać za pomocą policyjnego paralizatora elektrycznego.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną