Książki

Księga księgarń

Recenzja książki: Jorge Carrión, „Księgarnie”

Noir sur Blanc / materiały prasowe
Hiszpański pisarz zjeździł cały świat, odwiedzając stoiska bukinistów, labiryntowe antykwariaty i rozliczne niezależne księgarnie.

Hiszpański pisarz zjeździł cały świat, odwiedzając stoiska bukinistów, labiryntowe antykwariaty i rozliczne niezależne księgarnie. Ważny był dla niego nie tylko asortyment i wystrój danej księgarni, ale przede wszystkim jej niepowtarzalna atmosfera. Dlatego na trasie Carrióna znalazła się wenecka Acqua Alta z książkami poupychanymi w gondolach i wannach, Cody’s Books w Berkeley, gdzie zachowano zniszczoną przez zamach bombowy półkę, na której stały „Szatańskie wersety” Rushdiego, czy specjalizująca się w literaturze afrikaans Boekehuis w Johannesburgu, mieszcząca się w ogrodzonej wysokim murem – z budką strażnika przy bramie! – willi pośród ogrodów. Boekehuis nie doczekała publikacji książki – nie wytrzymała presji rynku i została zamknięta.

Jorge Carrión, Księgarnie, tłum. Adam Elbanowski, Noir sur Blanc, Warszawa 2017, s. 336

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 33.2017 (3123) z dnia 15.08.2017; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Księga księgarń"

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020