Kultura

Przystanek elit

Festiwal w Salzburgu: święto miasta i opery

Festiwal w Salzburgu to jedno z najważniejszych wydarzeń operowych na świecie. Festiwal w Salzburgu to jedno z najważniejszych wydarzeń operowych na świecie. G. Breitegger / materiały prasowe
Festiwal w Salzburgu pokazuje, co się dzieje w światowej operze, i napędza gospodarkę Austrii.
Miasto SalzburgThomas Pintaric/Wikipedia Miasto Salzburg

Opera przegrywa we wszystkich statystykach uczestnictwa w kulturze w Unii Europejskiej. Dane Komisji Europejskiej z 2013 r. wskazują, że najbardziej popularną formą aktywności jest oglądanie lub słuchanie programów kulturalnych w telewizji lub radiu (72 proc.), kolejne to czytanie książki (68 proc.). Oglądanie baletu, teatru tańca lub opery cieszy się najmniejszą popularnością (18 proc.). Jeśli jakieś miasto podbija statystyki w tej ostatniej dziedzinie, to z pewnością Salzburg.

Od ponad stu lat odbywa się tu Salzburger Festspiele, który przyciąga całą śmietankę operowego świata. Opera jest na ustach wszystkich i całe miasto z niej żyje. Od połowy lipca do końca sierpnia ulicami Salzburga przechadzają się gwiazdy muzyki poważnej: Cecilia Bartoli, Gustavo Dudamel, Maurizio Pollini czy Murray Perahia. Lokalne dzienniki zamieszczają zdjęcia spektakli operowych na pierwszych stronach, a mieszkańcy wiedzą, że gdyby nie powstały w latach 20. XX w. festiwal, zamieszkany przez 150 tys. osób Salzburg – miasto Mozarta – gospodarczo byłby w zupełnie innym punkcie.

Wszystko rozpoczął „Jedermann” Hugo von Hofmannsthala w adaptacji Maxa Reinhardta, odegrany w 1920 r. na placu Katedralnym. Od tamtego czasu festiwal wpisywał się w historię XX-wiecznej Europy – przetrwał pomimo Hitlera, Goebbelsa, upadku żelaznej kurtyny i zmian dyrektorów, w tym najważniejszego – Herberta von Karajana, który opuścił stanowisko w 1989 r. Lecz mimo zmian kadrowych mówi się o tej imprezie jako o najważniejszym festiwalu operowym na świecie.

– Festiwal w Salzburgu powstał jako antidotum na to, co nastąpiło po pierwszej wojnie światowej: kryzys sensu, tożsamości indywidualnej i narodów, utratę wartości – opowiada prezydent festiwalu dr Helga Rabl-Stadler.

Polityka 33.2017 (3123) z dnia 15.08.2017; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Przystanek elit"
Reklama