Nauka

Mieszkanka na zamkach

Sekrety średniowiecznych zamków

Najwierniej odtworzone wnętrza zamku z czasów Henryka II znajdują się w Dover. Najwierniej odtworzone wnętrza zamku z czasów Henryka II znajdują się w Dover. Maurice Crooks/Alamy Stock Photo / BEW
Zamki kojarzą nam się z chwalebną przeszłością, oblężeniami, ucztami, turniejami i romansami. Spod łopat archeologów wyłania się jednak bardziej przyziemny, ale i prawdziwszy obraz prowadzonego w nich życia.
Krak de Chevaliers – położony w Syrii, największy zamek krzyżowców, XIII w.Archiwum Krak de Chevaliers – położony w Syrii, największy zamek krzyżowców, XIII w.

Neuschwanstein na tle Alp wygląda bajkowo i co roku przyciąga 1,3 mln turystów, którzy chcą zobaczyć pierwowzór disneyowskiej siedziby Śpiącej Królewny. Najczęściej odwiedzany zamek świata zbudował na fali romantycznego historyzmu Ludwik II Wittelsbach. Choć w 1886 r. szalona inwestycja kosztowała bawarskiego króla krocie, wydatki dawno się zwróciły dzięki tłumom, które chętnie zapominają, że odwiedzają jedynie wyidealizowaną wizję zamku rycerskiego.

Nowość sprzed lat

Aby zobaczyć prawdziwe średniowiecze, należy udać się gdzie indziej, ale i tak trzeba zachować czujność, bo większość zamków przebudowano, a XIX-wieczni konserwatorzy często gruntownie zmieniali ich pierwotny wygląd.

Polityka 33.2017 (3123) z dnia 15.08.2017; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Mieszkanka na zamkach"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020