Sekrety średniowiecznych zamków

Mieszkanka na zamkach
Zamki kojarzą nam się z chwalebną przeszłością, oblężeniami, ucztami, turniejami i romansami. Spod łopat archeologów wyłania się jednak bardziej przyziemny, ale i prawdziwszy obraz prowadzonego w nich życia.
Najwierniej odtworzone wnętrza zamku z czasów Henryka II znajdują się w Dover.
Maurice Crooks/Alamy Stock Photo/BEW

Najwierniej odtworzone wnętrza zamku z czasów Henryka II znajdują się w Dover.

Neuschwanstein na tle Alp wygląda bajkowo i co roku przyciąga 1,3 mln turystów, którzy chcą zobaczyć pierwowzór disneyowskiej siedziby Śpiącej Królewny. Najczęściej odwiedzany zamek świata zbudował na fali romantycznego historyzmu Ludwik II Wittelsbach. Choć w 1886 r. szalona inwestycja kosztowała bawarskiego króla krocie, wydatki dawno się zwróciły dzięki tłumom, które chętnie zapominają, że odwiedzają jedynie wyidealizowaną wizję zamku rycerskiego.

Nowość sprzed lat

Aby zobaczyć prawdziwe średniowiecze, należy udać się gdzie indziej, ale i tak trzeba zachować czujność, bo większość zamków przebudowano, a XIX-wieczni konserwatorzy często gruntownie zmieniali ich pierwotny wygląd.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj