Świat

Operacja szabaszka

W Czeczenii powstają obozy tortur dla gejów

Londyn, protest przeciwko łamaniu praw społeczności LGBT w Czeczenii. Wziął w nim udział m.in. aktor Ian McKellen (w kapeluszu). Londyn, protest przeciwko łamaniu praw społeczności LGBT w Czeczenii. Wziął w nim udział m.in. aktor Ian McKellen (w kapeluszu). Will Oliver/EPA / PAP
Jelena Kostiuczenko, rosyjska dziennikarka, o więzieniach dla gejów w Czeczenii.
Jelena KostiuczenkoAD Jelena Kostiuczenko

Agnieszka Żądło: – Jeśli byłabym gejem w Czeczenii, co mogłoby mnie spotkać?
Jelena Kostiuczenko: – Kilka tygodni temu mogłaby pani zostać porwana przez czeczeńską policję. Potem trafia się do jednego ze specjalnych więzień przeznaczonych dla ludzi o orientacji homoseksualnej, gdzie jest się poddawanym torturom. Chwilowo czeczeńskie władze przestraszyły się jednak oczu całego świata zwróconych w ich stronę i zaprzestały zatrzymań. Pewnie do czasu. Ci, których złapano wcześniej, nadal siedzą w łagrach.

Polityka 33.2017 (3123) z dnia 15.08.2017; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Operacja szabaszka"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wielki Janusz Gajos. Mówi, a ludzie go słuchają

Kluczowe postaci w „Klerze” i „Kamerdynerze”, do tego kilka ról w Teatrze Narodowym i kolejne filmy w przygotowaniu. Od Janusza Gajosa zależy dziś w polskiej kulturze więcej niż kiedykolwiek.

Aneta Kyzioł
25.09.2018