Kraj

Prawa do prawd

Jak się wykorzystuje historię w bieżącej polityce

Protest pod ambasadą turecką w Jerozolimie w 100. rocznicę ludobójstwa Ormian. Chłopiec trzyma historyczne zdjęcie przedstawiające masowy grób. Szacuje się, że w 1915 r. z rąk Turków zginęło ok. 1,5 mln Ormian. Zbrodnię nazwano pierwszym ludobójstwem XX w. Protest pod ambasadą turecką w Jerozolimie w 100. rocznicę ludobójstwa Ormian. Chłopiec trzyma historyczne zdjęcie przedstawiające masowy grób. Szacuje się, że w 1915 r. z rąk Turków zginęło ok. 1,5 mln Ormian. Zbrodnię nazwano pierwszym ludobójstwem XX w. Omer Messinger/Sipa USA / EAST NEWS
Rozmowa z dr Aleksandrą Gliszczyńską-Grabias, ekspertką Rady Europy, o tym, jak pamięć narodowa i historia są wykorzystywane przez polityków i prawników.
Aleksandra Gliszczyńska-GrabiasAN Aleksandra Gliszczyńska-Grabias

Ewa Siedlecka: – Co to są prawa pamięci?
Dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias: – Jest to koncepcja, która wciąż ewoluuje. Można jednak uznać, że generalnie są to prawa, za pomocą których kształtuje się pamięć o przeszłości. Jedne przyjmują postać przepisów prawa karnego, inne – tylko uroczystych deklaracji, np. w formie uchwał parlamentów upamiętniających dane zdarzenie. Zwolennicy ich przyjmowania twierdzą, że mają one na celu zachowanie pamięci o prawdzie historycznej.

Polityka 34.2017 (3124) z dnia 22.08.2017; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawa do prawd"

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020