Kraj

Sołtys Rytla wyprzedził rząd i wojsko. Pokazał, jak sprząta się po nawałnicy

Sołtys Rytla wyprzedził rząd i wojsko. Pokazał, jak sprząta się po nawałnicy

To Łukasz Ossowski skoordynował działania pomocowe po przejściu nawałnicy w powiecie chojnickim. To Łukasz Ossowski skoordynował działania pomocowe po przejściu nawałnicy w powiecie chojnickim. Facebook
Nie potrzebowali pomocy rządu i wojska, aby posprzątać swoją okolicę po nawałnicy, która przyniosła spustoszenie. W Rytlu, pod wodzą sołtysa, dali radę. Sami.

„Jest godzina 22.52, piąta doba walki, walki, którą wiedziałem, że zwyciężymy, bo wiem, że na was zawsze można liczyć, kiedy ta pomoc była najbardziej potrzebna” – mówi w filmiku na Facebooku Łukasz Ossowski, sołtys Rytla. A pod tym wpisem setki komentarzy w stylu: „Takich ludzi nam potrzeba”, „Dlaczego takich tak mało w Sejmie?”, „Rewelacyjny człowiek i gospodarz, słusznie, że nie liczyliście na rząd”.

Akcja sprzątania po piątkowej nawałnicy rozpoczęła się już w sobotę. W czwartek mieszkańcy Rytla mieli już prąd. W Polsce kilka tysięcy gospodarstw wciąż jest bez prądu.

W Rytlu nie potrzebowali pomocy rządu

To Łukasz Ossowski skoordynował działania pomocowe po przejściu nawałnicy w powiecie chojnickim. Prosi, aby nie robić z niego bohatera, że on tylko koordynuje, a tych wszystkich niesamowitych rzeczy, które dzieją się w Rytlu i okolicach dokonują mieszkańcy i wolontariusze. Ale gdyby nie ta jego koordynacja, to sprawy nie potoczyłyby się tak dobrze.

Nie potrzebowali pomocy rządu i wojska, aby posprzątać swoje okolice po nawałnicy, która przyniosła spustoszenie. Czasami pomaga strażakom w wycinaniu przewalonych drzew, innym razem nadzoruje prace wolontariuszy i jest twarzą walki ze skutkami nawałnicy w mediach społecznościowych. Na bieżąco raportuje stan prac, promuje działania mieszkańców, wolontariuszy i służb.

Informuje o tym, czego im potrzeba (np. piły, żywność, skarpety, napoje energetyki), ale też jakie potrzeby już zostały zaspokojone. Apelował też do kierowców, aby drogą krajową nie jechali z prędkością 10 kilometrów na godzinę, żeby zobaczyć połamane drzewa, bo stwarzają niebezpieczeństwo. Jak ktoś chce przyjechać, niech przyjedzie. „Ale zamiast aparatu, niech zabierze grabie albo inny sprzęt. I pomoże” – apelował Ossowski.

Mieszkańcy piszą o nim, że nie ma rzeczy, której nie potrafi załatwić. Kiedy zabrakło paliwa, wysłał maila do Lotosu i sam prezes spółki poinformował go chwilę później, że już można przyjeżdżać na jedną ze stacji w okolicy. Załatwił mieszkańcom blachy na krycie dachów. Ma na względzie przede wszystkim dobro swoich mieszkańców i nie boi narazić się władzy centralnej. Kiedy w zeszłym tygodniu w Rytlu czekano na kolumnę z premier Szydło, zamknięto drogę na przejazd jej kolumny. To była droga, którą wywożono z Rytla połamane drzewa. Poirytowany Ossowski uznał, że tak nie może być, i załatwił otwarcie drogi.

Ossowski to najmłodszy sołtys w okolicy

Jest najmłodszym sołtysem na terenie gminy Czersk. To jego pierwsza kadencja. Został szybko zauważony w środowisku, bo zrezygnował z diety sołtysa. Pieniądze oddał na fundusz sołecki. Każdy mieszkaniec Rytla ma do niego numer komórkowy. We wsi mieszka od niespełna dziesięciu lat. Wybrał to miejsce – jak mówił lokalnym mediom – bo siostra mu podpowiedziała, że tu mieszkają fajni ludzie.

Ossowski ma 40 lat, skończył resocjalizację w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Przez 15 lat służył jako chorąży w Orkiestrze Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Grał na trąbce. Jest emerytowanym żołnierzem.

Teraz prowadzi rodzinną firmę, zakłada autogaz i napełnia gazowe butle. Jego żona, Joanna, jest dyrektorem dziennego ośrodka dla seniorów w pobliskim Czersku. Mają dwie córki.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

A gdyby internet przestał działać...

Z internetu korzysta już prawie połowa ludzkości. Co by się stało, gdyby pewnego dnia przestał działać?

Edwin Bendyk, Piotr Rutkowski
16.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną