Kraj

Biskupi mają rację w sprawie niemieckich reparacji. PiS musi się opanować

Na trudnym polu dialogu polsko-niemieckiego polscy biskupi mają realną zasługę dla naszej ojczyzny. Na trudnym polu dialogu polsko-niemieckiego polscy biskupi mają realną zasługę dla naszej ojczyzny. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Pięciu biskupów wykazało się lepszym niż rząd pani Szydło słuchem dyplomatycznym.

Kiedy PiS nie pasuje jakaś homilia czy wypowiedź hierarchy, to gra płytę szacunku: z szacunku do Kościoła tej wypowiedzi nie komentujemy. Teraz puści tę płytę z okazji apelu biskupów o opamiętanie się w relacjach polsko-niemieckich. Pięciu polskich hierarchów, w tym kardynał Nycz, wchodzących w skład mieszanego zespołu episkopatów Polski i Niemiec, wydało w tej sprawie ważne oświadczenie. Jeśli premier Szydło i minister Waszczykowski je zignorują, a prawdopodobnie tak będzie, episkopat przynajmniej będzie mógł powiedzieć, że dał świadectwo.

Kto jak kto, ale akurat na tym trudnym polu dialogu polsko-niemieckiego polscy biskupi mają realną zasługę dla naszej ojczyzny. W całkiem innej epoce, kiedy pamięć o wojnie była w społeczeństwie obecna dużo boleśniej niż dzisiaj, biskupi polscy na soborze w Watykanie wyciągnęli rękę do pojednania z katolikami niemieckimi.

Gest był profetyczny, wyprzedzał epokę i został zaatakowany przez propagandę PRL, a przez znaczną część społeczeństwa odebrany negatywnie. Ale to biskupi mieli rację.

Biskupi mają rację

Dziś też mają rację. Władze muszą się opanować. Nie wolno im niszczyć wspólnego dorobku Polaków i Niemców dobrej woli, którzy dokonali czegoś wydawałoby się niemożliwego w stosunkach między naszymi narodami. Że oderwaliśmy się od bolesnej pamięci w imię lepszej przyszłości.

Autorzy kościelnego dokumentu celnie przypominają, że to zwykli Niemcy masowo pomagali zwykłym Polakom podczas stanu wojennego. Było to jakby spłatą części długu zaciągniętego przez nich podczas okupacji.

Słusznie przywołują historyczne spotkanie kanclerza Kohla z premierem Mazowieckim w Krzyżowej w 1989 r. Torowało ono drogę reorientacji polskiej polityki wobec Niemiec. Jednym z jej owoców było niezmordowane poparcie Berlina dla członkostwa Polski we Wspólnocie Europejskiej.

Byłem wtedy w Krzyżowej jako korespondent prasowy. Ale i mnie, syna byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego, coś chwyciło za gardło. Mieliśmy poczucie, że dzieje się historia, i nadzieję, że będzie już tylko lepiej.

Okazuje się, że biskupi mają lepszą pamięć niż liderzy PiS. To dobrze, bo pisowska polityka historyczna pewno chciałaby o Krzyżowej i jej konsekwencjach zapomnieć. Ale równie ważne jest to, że tych pięciu biskupów wykazało się również lepszym niż rząd pani Szydło słuchem dyplomatycznym. W tym tekście to oni stoją na straży naszych narodowych interesów. I ja im za to dziękuję.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną