Czy Kościół odwraca się od PiS?

Kościół się nawraca?
Hierarchowie zaczynają mieć pierwsze wątpliwości, czy polityczna kuratela PiS jest dla polskiego Kościoła tak korzystna, jak dotąd sądzili. Ale wyjście poza pisowskie opłotki będzie bardzo trudne.
Kościelna elita, jaką jest episkopat, nie rozluźni stosunków z elitą pisowską.
Marcin Kmieciński/PAP

Kościelna elita, jaką jest episkopat, nie rozluźni stosunków z elitą pisowską.

Dwie wypowiedzi biskupów nie czynią w Kościele odwilży. Dobrze, że prymas Wojciech Polak upomniał się o poszanowanie ładu konstytucyjnego, a abp Stanisław Gądecki, szef Konferencji Episkopatu Polski, podziękował prezydentowi Dudzie za weta sądownicze. Już we wrześniu doszedł do nich apel zespołu biskupów odpowiedzialnych za kontakty z episkopatem niemieckim o opamiętanie w zaostrzaniu konfliktu między pisowską Warszawą a Berlinem. Kto jak kto, ale polski episkopat akurat ma mocny tytuł do tej interwencji, bo to polscy biskupi zaryzykowali w 1965 r. wyciągnięciem ręki do katolików niemieckich w soborowym duchu pojednania.

Po słowach hierarchów posypały się spekulacje. Obracają się one wokół tezy czy raczej pobożnego życzenia, że coś w Kościele drgnęło. Że przybywa biskupów stawiających politycznie na domniemany obóz prezydencki i dystansujących się od obecnego obozu rządowego. Że uwaga i nadzieja episkopatu przesuwają się z nieobliczalnego Jarosława Kaczyńskiego na bardziej centrowego prezydenta Andrzeja Dudę.

W rzeczywistości niewiele wskazuje, by taki ruch tektoniczny miał miejsce. Przytomne, obywatelskie, chrześcijańskie wypowiedzi i zachowania kilku biskupów – Polaka, Guzdka, Czai, Nossola, Muszyńskiego, Zadarki, Pieronka – nie tworzą masy krytycznej. Nie równoważą, a tym bardziej nie osłabiają, wpływu o. Rydzyka w episkopacie, a zatem i w polityce kościelnej. Pośrednio dowodzi tego masowa obecność elity pisowskiej na zgromadzeniach i w studiach radiomaryjnych.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj