Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Kościół się nawraca?

Czy Kościół odwraca się od PiS?

Kościelna elita, jaką jest episkopat, nie rozluźni stosunków z elitą pisowską. Kościelna elita, jaką jest episkopat, nie rozluźni stosunków z elitą pisowską. Marcin Kmieciński / PAP
Hierarchowie zaczynają mieć pierwsze wątpliwości, czy polityczna kuratela PiS jest dla polskiego Kościoła tak korzystna, jak dotąd sądzili. Ale wyjście poza pisowskie opłotki będzie bardzo trudne.
Kardynał Dziwisz i arcybiskup GądeckiAdam Chełstowski/Forum Kardynał Dziwisz i arcybiskup Gądecki

Dwie wypowiedzi biskupów nie czynią w Kościele odwilży. Dobrze, że prymas Wojciech Polak upomniał się o poszanowanie ładu konstytucyjnego, a abp Stanisław Gądecki, szef Konferencji Episkopatu Polski, podziękował prezydentowi Dudzie za weta sądownicze. Już we wrześniu doszedł do nich apel zespołu biskupów odpowiedzialnych za kontakty z episkopatem niemieckim o opamiętanie w zaostrzaniu konfliktu między pisowską Warszawą a Berlinem. Kto jak kto, ale polski episkopat akurat ma mocny tytuł do tej interwencji, bo to polscy biskupi zaryzykowali w 1965 r.

Polityka 37.2017 (3127) z dnia 12.09.2017; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Kościół się nawraca?"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022