Kraj

Rozmowy przy łamaniu konstytucji

Prezydent reformuje sądy

Gdyby PiS oddał więcej władzy prezydentowi – Duda wzmocniłby swoją pozycję w targach politycznych z prezesem Kaczyńskim i rządem. Gdyby PiS oddał więcej władzy prezydentowi – Duda wzmocniłby swoją pozycję w targach politycznych z prezesem Kaczyńskim i rządem. Andrzej Iwańczuk / Reporter
Po ujawnieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę niektórych rozwiązań, jakie znajdują się w jego projektach ustaw o SN i KRS, wiemy tyle, że klincz pomiędzy nim a PiS trwa nadal.
Minister-prokurator Zbigniew ZiobroJacek Łagowski/Forum Minister-prokurator Zbigniew Ziobro

Wiemy też jednak, że zarówno prezydent, jak i PiS zgadzają się co do tego, że trzeba upolitycznić wybór do obu tych ciał. I że uzasadniają to pilną potrzebą usprawnienia sądownictwa i uczynienia go sprawiedliwszym. „Polacy”, „obywatele”, „suweren” zawsze był dla partii Kaczyńskiego zasłoną dymną. Zarówno w propozycji PiS, jak i prezydenckiej najważniejszym celem jest wymiana kadr – tak w Sądzie Najwyższym, jak i w Krajowej Radzie Sądownictwa. I to wymiana, nad którą pełną kontrolę będą mieli politycy.

Polityka 39.2017 (3129) z dnia 26.09.2017; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmowy przy łamaniu konstytucji"

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020