Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Trzy muszkieterki

Ryzyko nie polega na tym, czy starczy jej do pierwszego, tylko czy mąż jej nie zabije.

Podział na My i Oni jest wciąż aktualny. My jesteśmy uciemiężeni, ubodzy, prawi i sprawiedliwi. Mamy zawsze pod górkę, wiatr nam w oczy wieje i choćbyśmy się bardzo starali, to nic nam nie wyjdzie, bo nie jesteśmy elitą. Oni, ta elita (zamiennie na: świnie przy korycie, grupa trzymająca władzę, kasta) wszystko pokradli, nachapali się na bliżej niesprecyzowanych kombinacjach góry szmalu. Teraz pokazują nam, biedakom, gdzie raki zimują. Populistyczne zawodzenie rozwija się zwykle w kierunkach polaryzacji, a nie integracji.

Od jakiegoś czasu elity (czytaj: rządzący) lubią bawić się w grę „jesteśmy ubodzy”. Przeciwników politycznych określają mianem „oderwanych od realiów”. Być oderwanym jest obelgą – sugeruje, że nie mamy świadomości problemów tak zwanych zwykłych ludzi. Szary Kowalski to mityczna postać-straszak. Kto go nie zna osobiście i nie robi z nim zakupów w Biedronce, wydając ostatnie grosiki z emerytury, ten nie zna życia. Tak, należy wiedzieć, jak żyją w kraju różne warstwy społeczne. Tyle że akurat większość posłów nie ma o tym pojęcia. Ta egzotyzacja biedy przypomina zabawę rodem z „Azja Express”.

Towarzysz Gomułka byłby z nas dumny: jego sposób na dzielenie i wykluczanie („ludu pracujący miasta i wsi”) ma wreszcie swoją reaktywację. I to masową. Pyszczy się na „elity”, a pojęcie „celebryta” staje się workiem, do którego wrzuca się koty coraz to różniejszych maści: postaci widoczne w mediach i polityków. Ludzi, którzy umieją złożyć zdanie w porządku obowiązującym w rodzimej składni (z pisarskiego obowiązku przypominamy: podmiot, orzeczenie, okolicznik, dopełnienie). A nawet literatów, choć ci w kwestii finansowej plasują się w okolicy pośredniaka i w tym sensie są w realiach zanurzeni wyjątkowo głęboko.

Polityka 45.2017 (3135) z dnia 07.11.2017; Felietony; s. 103
Reklama