W latach 90., kiedy w Polsce tatuaż raczkował, na patriotyczne wzory decydowali się tylko skinheadzi. Dziś to jeden z najmodniejszych motywów, bo modnie jest być patriotą.
Polską rządzi Jarosław Kaczyński stojący w rozkroku na trumnach Piłsudskiego i Dmowskiego. Z obu tradycji czerpie jednak głównie to, co mało chwalebne.
Popatrzmy na Węgry – to jest model przenoszony do Polski w skali jeden do jednego.
Rząd zakłada, że podwyższenie składki na ZUS obejmie w przyszłym roku ponad 300 tys. osób.
Minister-prokurator Zbigniew Ziobro oskarża KRS, że zablokowała dopływ nowych kadr do sądów.
Nowa partia Jarosława Gowina ma wnieść do obozu władzy tradycyjne wartości konserwatywne. Problem w tym, że to, jak PiS pojmuje państwo i politykę, nie ma z konserwatyzmem nic wspólnego. A Gowin jest od PiS całkowicie zależny.
Obóz dla uchodźców na wyspie Manus musi zniknąć, ale problem nie znika.
Głowa do góry! Nie załamujcie się. Nie spuszczajcie wzroku, bo będziecie widzieli tylko błoto, śmiecie, kamienie i deptaną trawę. Podnieście głowy. Zobaczycie słońce, niebo i drogę przed sobą.
PGZ, czyli państwowa firma zbrojeniowa, która miała przenieść polskie wojsko na wyższy poziom nowoczesności, stała się dostarczycielem stanowisk dla ludzi bliskich Antoniemu Macierewiczowi. Bywa, że skompromitowanych, jak Krzysztof Badeja.
Pod powierzchnią walki politycznej dokonała się wielka wędrówka ludów. I spowodowała, że po raz pierwszy od 1989 r. podział polityczny w Polsce na rząd i opozycję przebiega wzdłuż podziałów klasowych.
Rozmowa z gen. Tomaszem Drewniakiem, byłym inspektorem Sił Powietrznych, o tym, jak minister Antoni Macierewicz prowadzi polską armię ku katastrofie i na ile godzin wojny nam tej armii starczy.
Rozmowa z prof. Andrzejem Friszkem, historykiem opozycji demokratycznej, o jego doświadczeniu luterańskim.
Fala pseudonaukowych głupstw zalewająca publiczną debatę. Populizm dominujący nad zasadami liberalnej demokracji. Pojawia się pytanie: czy to już antyoświeceniowa kontrrewolucja?
W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.
Jak to jest dziś w Polsce, gdy kobieta urodzi dziecko?
Doktor prawa i ekonomista, przedsiębiorca i menedżer, działacz sportowy i komentator telewizji Canal+, autor książek, producent alkoholi i biopaliw ciekłych – Grzegorz Ślak. Dla prokuratury osoba nieustająco podejrzana, a dla organizacji biznesowych ofiara bezprawnych represji.
Regularnie w niedziele pracuje ponad milion Polaków. Dekadę temu było ich prawie dwa razy więcej.
Soraya Sáenz de Santamaría ma teraz w imieniu madryckiego rządu politycznie spacyfikować Katalonię. Jeśli to jej się uda, może zostać pierwszą kobietą premierem Hiszpanii.
Dopiero na dalekim Południu można przekonać się, czy fair trade – sprawiedliwy handel – to ruch, który zmienia życie ubogich, czy tylko fanaberia hipsterów z Europy.
Richard Spencer, lider skrajnej prawicy w USA, miał być gościem polskich nacjonalistów w Święto Niepodległości. Nie przyjedzie, bo nawet rząd PiS nie toleruje takich radykałów.
11 listopada obchodzimy jako dzień odzyskania niepodległości. Ale w tamtym gorącym roku 1918 niepodległość wykluwała się w wielu miejscach Europy. Historia żłobiła nową mapę kontynentu.
Rozmowa z antropologiem Kacprem Pobłockim, autorem książki „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania”, o islamskich korzeniach polskiego kapitalizmu oraz globalizacji w X w. i dziś.
Butelka wyrzucona z tonącego okrętu – tak historycy określają Archiwum Emanuela Ringelbluma.
Rozmowa z prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, i Piotrem Wiślickim, prezesem zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
Na wystawie stałej w Żydowskim Instytucie Historycznym po raz pierwszy od 70 lat zostaną publicznie wyeksponowane oryginalne dokumenty Archiwum Ringelbluma.
Odkrycia naukowe dokonywane przez kobiety często były niedoceniane lub celowo umniejszane. Czy dziś jest inaczej?
Rozmowa z laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii humanistyka dr Magdą Szcześniak z Instytutu Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW o tym, jak kultura wizualna wpłynęła na tworzenie się naszej nowej klasy średniej.
Unia Europejska wypowiada wojnę niekontrolowanym praktykom śledzenia w sieci i gromadzenia naszych danych w celach komercyjnych. Proponuje nowe reguły gry. I narusza wielkie interesy.
Z krwią, jednym z najważniejszych symboli w dziejach ludzkości, mierzy się najnowsza wystawa w muzeum POLIN.
Triathlonista Jerzy Górski uchodzi za twardziela, ale oglądając fabularny film o swoim życiu, płacze ze wzruszenia.
Człowiek hoduje gęsi od kilku tysięcy lat. W tradycji polskiej kuchni zajmują ważne miejsce.
Wszystkie zawarte w wydaniu filmy poddano rekonstrukcji cyfrowej, a rozmach i jakość edytorska czynią z tej kolekcji wyjątkowe przedsięwzięcie.
Czarna groteska, do której scenariusz napisali bracia Coen, niewątpliwie kolejny raz przysporzy George’owi Clooneyowi chwały jako zdolnemu reżyserowi.
Dokument kładzie nacisk na niuanse rodzinnego życia Beksińskich.
Dwie godziny inteligentnej zabawy z aktualnymi tematami w tle.
W tej operze ważną rolę odgrywa chór, który staje na wysokości zadania.
Opowiadania wrzucają czytelnika w środek dziania się, gadania, miejskich pralni, sklepów, szpitali i odwyków, jest w nich pośpiech, który łączy się z obrazem życia.
To nie jest kolejna powieść o prokuratorze Szackim, ale historia obyczajowa i historyczna.
Sześć książek w jednej, bo każda część mogłaby być osobną publikacją.
Wyraziste, nietuzinkowe brzmienie.
Najlepsza gra z serii „Assassin’s Creed” od lat.
Siłą gry jest naturalne przechodzenie od pastiszu do powagi, od groteski do grozy.
Mimo licznych niedociągnięć gratka dla miłośników gatunku.
W minionym 25-leciu rozliczaliśmy w kinie PRL, jednocześnie próbując pokazać, że polskie kino może się liczyć w obiegu światowej kultury popularnej. Bilans – wbrew głosom malkontentów – wydaje się dobry.
Nagradzany film „Klient” – który za tydzień będzie można kupić z POLITYKĄ – potwierdza ambicje kina krajów islamskich, dla którego podstawowym tematem jest dziś sytuacja kobiet.
10 listopada 80. urodziny świętuje Zdzisław Piernik – wirtuoz gry na tubie, pedagog, wynalazca i jedna z najbarwniejszych osobowości polskiej muzyki współczesnej.
Rozmowa z Rafałem Kosikiem, autorem wydanej właśnie powieści SF „Różaniec” oraz cyklu dla młodzieży „Felix, Net i Nika”, którego pierwszy tom trafił na nową listę lektur szkolnych.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Stosunek polskich władz do Organizacji Narodów Zjednoczonych jest – jak to się dziś mówi – przedmiotowy.
Cóż mamy zrobić z kimś, kto dziś, tu i teraz, działa w duchu bohaterskim albo i chce być bohaterem (nie wolno?), poświęcając życie dla wielkiej sprawy?
Antoni Macierewicz został uhonorowany nagrodą Towarzystwa Patriotycznego, czyli fundacji Jana Pietrzaka!
Ryzyko nie polega na tym, czy starczy jej do pierwszego, tylko czy mąż jej nie zabije.
Wszyscy wiemy, jak niepoważne było zdaniem PiS państwo funkcjonujące od 1989 r. aż do utworzenia rządu Beaty Szydło.
Co nagle, to po diable. Premier, wykształcona etnografka, powinna znać to przysłowie.