Kraj

Rachunki krzywd

Współczesna walka klas

Fundamentalna zmiana, jaka zaszła w polskiej polityce, polega na tym, że rządząca partia atakuje nie tylko polityków opozycji, ale także ich wyborców. Fundamentalna zmiana, jaka zaszła w polskiej polityce, polega na tym, że rządząca partia atakuje nie tylko polityków opozycji, ale także ich wyborców. Mirosław Gryń / Polityka
Pod powierzchnią walki politycznej dokonała się wielka wędrówka ludów. I spowodowała, że po raz pierwszy od 1989 r. podział polityczny w Polsce na rząd i opozycję przebiega wzdłuż podziałów klasowych.
Dlaczego PiS chce nie tylko pokonać, ale zniszczyć opozycję? Dlaczego uważa ją za bezprawną i dlatego pozwala sobie łamać prawo?Mirosław Gryń/Polityka Dlaczego PiS chce nie tylko pokonać, ale zniszczyć opozycję? Dlaczego uważa ją za bezprawną i dlatego pozwala sobie łamać prawo?

Dziwimy się, skąd wzięła się nagle po wyborach aż tak wojenna atmosfera w Polsce? Przeanalizowanie, jak zmieniły się elektoraty dwóch największych partii, pozwala dostrzec, że pod powierzchnią toczy się prawdziwa walka klasowa.

Dopóki nie zwrócimy na to uwagi, dopóty nie dowiemy się, skąd się wzięło to 47 proc. dla PiS. Zagadkowe będą wydawać się nam takie fakty jak to, że partii Kaczyńskiego rosną sondaże, mimo że otwiera kolejne fronty, zalicza kolejne wpadki, kompromituje się za granicą, a na ministrów wybrała sobie antypatyczne i konfliktogenne postaci.

Polityka 45.2017 (3135) z dnia 07.11.2017; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Rachunki krzywd"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Niemiłosierni Polacy

Dlaczego Polakom tak trudno przychodzi współczuć i pomagać słabszym, zwłaszcza bezdomnym i uchodźcom wojennym.

Ryszarda Socha
27.08.2019