Rozmowa z Krzysztofem Izdebskim z Fundacji Batorego o tym, jak media społecznościowe przeorganizowały politykę i wybory, o nowym konflikcie góra – dół i tym, jak można się uchronić przed naporem prawicy.
Śpimy czy śnimy, mniejsza o to. Jak już się obudzimy, róbmy wszystko, aby zawsze było dla Polski czwarte krzesło. A przynajmniej dla nowego prezydenta.
Jak kochać, to może aktorów, sportowców, piosenkarzy, ale państwo? Polskę prawno-instytucjonalną plus infrastruktura? No nie. Żaden mit nie wiąże się z państwem, które mamy.
Po raz pierwszy w najnowszej historii Polska jest za granicą niemal wyłącznie chwalona, co jednak może i powinno budzić obawy.
Wywiad z kulturoznawczynią Violettą Wróblewską o tym, czy i jak działają tabu we współczesnej Polsce.
Rozmowa z dr. Michałem Kotnarowskim, socjologiem i politologiem, o tym, jaki obraz Polaków rysuje wielki Europejski Sondaż Społeczny.
Rozumiem ludzi głosujących na Konfederację i AfD. Polska to nie NRD, ale swoje obszary biedy, wykluczenia i nigdy „niewyprasowanych” nierówności mamy.
Połowa Polaków pytanych w sondażu Eurobarometru sądzi, że wirusy powstają w rządowych laboratoriach. Jedna trzecia – że dinozaury żyły w tym samym czasie, co ludzie. Czy planowana reforma edukacji pomoże rodakom odnaleźć kontakt z faktami?
Chciałbym to wpisać do sztambucha wszystkim symetrystom, którzy nie widzą sensu w głosowaniu, bo rzekomo nie ma różnicy. Otóż jest: jedni akceptują stawianie pytań, drudzy nie. Mnie taka różnica już wystarcza.
Na ulicach coraz mniej pijanych, w statystykach spożycia spadki. Jest nieźle, dopóki się nie sprawdzi, jak jest naprawdę. Lekarze zbadali włosy kobiet w ciąży, połowa z nich popijała alkohol. Polacy dalej ostro piją, ale bardziej się tego wstydzą i chętniej by przestali.