Film

Wajda, Wajda i Wajda

Recenzja filmu: „Wajda. Antologia filmowa”, reż. Andrzej Wajda

„Wajda. Antologia filmowa”, reż. Andrzej Wajda „Wajda. Antologia filmowa”, reż. Andrzej Wajda materiały prasowe
Wszystkie zawarte w wydaniu filmy poddano rekonstrukcji cyfrowej, a rozmach i jakość edytorska czynią z tej kolekcji wyjątkowe przedsięwzięcie.

Autoryzowana przez mistrza, przygotowana na jego jubileusz 90-lecia, wspaniała edycja dzieł wybranych Andrzeja Wajdy jest wyjątkowa nie tylko ze względu na to, że pokazuje wszystko, co najlepsze w jego dorobku. 26 filmów wyselekcjonowanych przez samego reżysera – od „Pokolenia” po „Powidoki” – to w większości ścisły kanon polskiego kina, bez którego nie da się sensownie mówić ani o Szkole Polskiej, ani o kinie moralnego niepokoju, ani o polskiej kulturze w ogóle. Wreszcie nie sposób sobie bez nich wyobrazić powojennej historii europejskiej i światowej kinematografii. Układając tę antologię, Wajda musiał też być dość surowy w stosunku do samego siebie, skoro nie umieścił w niej przykładowo telewizyjnego dramatu „Wyrok na Franciszka Kłosa”, spektaklu „Bigda idzie!”, o którym sam wspominał, że powinien był zmontować z tego film kinowy, „Dyrygenta” czy „Polowania na muchy”.

W zamian za to dołączono aż 10 płyt z reportażami i dokumentami o reżyserze. Są także jego własne prace poświęcone bliskim mu wybitnym osobowościom świata sztuki i polityki, takie jak 42-minutowa etiuda „Wróblewski wg Wajdy” czy „Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później 1944–2004”.

Koneserów ucieszy również obecność stosunkowo mniej znanych dokonań Wajdy: zrealizowanej za granicą krótkiej noweli „Miłość dwudziestolatków” oraz komedii science fiction „Przekładaniec” według Stanisława Lema z brawurową rolą Bogumiła Kobieli, który gra ulegającego wypadkom kierowcę rajdowego. Filmom towarzyszy książka zbierająca komentarze i opowieści Wajdy na temat poszczególnych jego dzieł. Wszystkie zawarte w wydaniu filmy poddano rekonstrukcji cyfrowej, a rozmach i jakość edytorska czynią z tej kolekcji wyjątkowe przedsięwzięcie.

Wajda. Antologia filmowa. Wydanie kolekcjonerskie, 36 płyt DVD. Dystr. Galapagos

Polityka 45.2017 (3135) z dnia 07.11.2017; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Wajda, Wajda i Wajda"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną