Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Film

Wajda, Wajda i Wajda

Recenzja filmu: „Wajda. Antologia filmowa”, reż. Andrzej Wajda

„Wajda. Antologia filmowa”, reż. Andrzej Wajda „Wajda. Antologia filmowa”, reż. Andrzej Wajda materiały prasowe
Wszystkie zawarte w wydaniu filmy poddano rekonstrukcji cyfrowej, a rozmach i jakość edytorska czynią z tej kolekcji wyjątkowe przedsięwzięcie.

Autoryzowana przez mistrza, przygotowana na jego jubileusz 90-lecia, wspaniała edycja dzieł wybranych Andrzeja Wajdy jest wyjątkowa nie tylko ze względu na to, że pokazuje wszystko, co najlepsze w jego dorobku. 26 filmów wyselekcjonowanych przez samego reżysera – od „Pokolenia” po „Powidoki” – to w większości ścisły kanon polskiego kina, bez którego nie da się sensownie mówić ani o Szkole Polskiej, ani o kinie moralnego niepokoju, ani o polskiej kulturze w ogóle. Wreszcie nie sposób sobie bez nich wyobrazić powojennej historii europejskiej i światowej kinematografii. Układając tę antologię, Wajda musiał też być dość surowy w stosunku do samego siebie, skoro nie umieścił w niej przykładowo telewizyjnego dramatu „Wyrok na Franciszka Kłosa”, spektaklu „Bigda idzie!”, o którym sam wspominał, że powinien był zmontować z tego film kinowy, „Dyrygenta” czy „Polowania na muchy”.

W zamian za to dołączono aż 10 płyt z reportażami i dokumentami o reżyserze. Są także jego własne prace poświęcone bliskim mu wybitnym osobowościom świata sztuki i polityki, takie jak 42-minutowa etiuda „Wróblewski wg Wajdy” czy „Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później 1944–2004”.

Koneserów ucieszy również obecność stosunkowo mniej znanych dokonań Wajdy: zrealizowanej za granicą krótkiej noweli „Miłość dwudziestolatków” oraz komedii science fiction „Przekładaniec” według Stanisława Lema z brawurową rolą Bogumiła Kobieli, który gra ulegającego wypadkom kierowcę rajdowego. Filmom towarzyszy książka zbierająca komentarze i opowieści Wajdy na temat poszczególnych jego dzieł. Wszystkie zawarte w wydaniu filmy poddano rekonstrukcji cyfrowej, a rozmach i jakość edytorska czynią z tej kolekcji wyjątkowe przedsięwzięcie.

Wajda. Antologia filmowa. Wydanie kolekcjonerskie, 36 płyt DVD. Dystr. Galapagos

Polityka 45.2017 (3135) z dnia 07.11.2017; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Wajda, Wajda i Wajda"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Taniej żywności już nie będzie. Jak zatrzymać szalony wzrost cen?

Artur Balazs, były trzykrotny minister, w tym rolnictwa, a także rolnik produkujący na rynek, mówi o tym, jak zatrzymać szalony wzrost cen żywności.

Joanna Solska
17.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną