Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Trzęsienie u Saudów

Mohammed bin Salman w towarzystwie Mohammed bin Salman w towarzystwie Eric Dessons/JDD/SIPA / EAST NEWS

Następca saudyjskiego króla pod pretekstem walki z korupcją wypowiedział wojnę książętom i biznesmenom.

Oficjalnie pod zarzutem korupcji zatrzymano 11 książąt – w tym najbogatszego Saudyjczyka księcia Al-Walida (majątek 17 mld dol.), czterech aktualnych ministrów oraz kilkunastu byłych (w tym finansów), a także grupę czołowych biznesmenów z branży budowlanej z bratem Osamy bin Ladena Bakrem. Ponadto: dymisja dowódców Gwardii Narodowej i Marynarki; zamknięta przestrzeń powietrzna; tajemnicza śmierć księcia bin Mukrina w katastrofie śmigłowca przy granicy z Jemenem. Takiej elektryzującej serii wydarzeń jeszcze w Arabii Saudyjskiej nie było; tu sprawy załatwiało się po cichu.

W zgodnej opinii za zatrzymaniami i czystkami stoi 32-letni następca tronu Mohammed bin Salman, który zza pleców schorowanego 81-letniego ojca nadaje ton sprawom państwowym – i właśnie pokonał ostatnie personalne przeszkody dzielące go od praktycznej władzy. To on wciągnął kraj w konflikt w Jemenie w 2015 r., wciąż daleki od rozstrzygnięcia – kilka dni temu przechwycono jemeńską rakietę lecącą na Rijad. On też stał za zerwaniem stosunków z Katarem. Ale i za decyzją o dopuszczeniu kobiet za kierownicę. Jest autorem planu modernizacyjnego kraju i zapowiedzi powrotu do „umiarkowanego islamu”. Niedawno dokonano zatrzymań w kręgach duchownych, co też raczej się nie zdarzało.

Arabię rzeczywiście czekają zmiany, bo dotychczasowy ultrakonserwatywny model oparty na superwysokich cenach ropy szybko się wyczerpuje. Trzeba zacząć ciąć i oszczędzać, zaspokajając jednocześnie ambicje młodego pokolenia – które tu należy do rosnącej większości – oraz świetnie wyedukowanych kobiet. Jasne, będzie opór. Ale młody Salman bierze to na siebie.

Polityka 45.2017 (3135) z dnia 07.11.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama