Kraj

Ucieczka od etatu

Kto zaplaci wyższą składkę ZUS

Rząd zakłada, że podwyższenie składki na ZUS obejmie w przyszłym roku ponad 300 tys. osób.

Rząd postanowił, że osoby zatrudnione na etatach i zarabiające więcej niż 10,7 tys. zł miesięcznie będą płacić składki na ZUS od całości dochodów. Ta zmiana unieważnia kluczową zasadę reformy z 1999 r. mówiącą, że po osiągnięciu dochodu równego 30-krotności średniej krajowej składki już nie są pobierane. Lepiej zarabiający po prostu przekraczają pierwszy próg podatkowy i zaczynają płacić wyższy, 32-proc. PIT. Chodziło o to, by nie tworzyć emerytalnych kominów i nie różnicować drastycznie przyszłych świadczeń emerytalnych, które zależą przecież od sumy zebranych oszczędności.

Polityka 45.2017 (3135) z dnia 07.11.2017; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Ucieczka od etatu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Niemiłosierni Polacy

Dlaczego Polakom tak trudno przychodzi współczuć i pomagać słabszym, zwłaszcza bezdomnym i uchodźcom wojennym.

Ryszarda Socha
27.08.2019