Jak się kobiety wybijały w nauce

Wyrobnice i buntowniczki
Odkrycia naukowe dokonywane przez kobiety często były niedoceniane lub celowo umniejszane. Czy dziś jest inaczej?
Maria Skłodowska-Curie w laboratorium  – jedyna kobieta, która dostała dwie  Nagrody Nobla (z fizyki w 1903 i chemii w 1911 r.).
Getty Images

Maria Skłodowska-Curie w laboratorium – jedyna kobieta, która dostała dwie Nagrody Nobla (z fizyki w 1903 i chemii w 1911 r.).

W 1892 r. psychiatra James Crichton-Browne opisał rzekome schorzenie anorexia scholastica występujące u zbyt wyedukowanych dziewcząt, pragnących uprawiać naukę. Takie objawy, jak nerwowość, bóle głowy, utrata wagi, seksualne rozpasanie i nieuleczalne szaleństwo, musiały przestraszyć mężczyzn z rady naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, bo dwa lata później odmówili posady absolwentce matematyki i fizyki na Sorbonie Marii Skłodowskiej. Na szczęście porażka nie załamała badaczki – została jedyną laureatką dwóch Nobli za osiągnięcia naukowe i ikoną kobiety-uczonej, która dzięki determinacji wybrała naukę i zdobyła w niej najwyższe laury. 7 listopada obchodzimy 150. rocznicę narodzin Polki, która jako jedna z pierwszych poradziła sobie w nieprzychylnym płci pięknej świecie nauki; to dobry pretekst, by przyjrzeć się, jak jest choć z jego dostępnością dla kobiet.

W anorexię scholastica nikt już nie wierzy, kobiet jest w nauce znacznie więcej, ale do równości jeszcze daleko. Tak wynika z badań i statystyk. Weźmy Polskę – studentek mamy nawet więcej niż studentów. Panie świetnie radzą sobie z magisterkami i chętnie robią doktoraty, na drodze do dalszej kariery staje im jednak szklany sufit zbudowany z uprzedzeń i stereotypów. Wśród doktorów habilitowanych jest ich już tylko 35 proc., a wśród profesorów 21 proc., przy czym liczbę tę zawyżają humanistki, biolożki i lekarki, bo w naukach ścisłych zwanych STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) pań jest zaledwie 14 proc.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj