Kultura

Pierwsze płuca awangardy

Zdzisław Piernik: wirtuoz gry na tubie

Otwarty na rozszerzone techniki wykonawcze wirtuoz, specjalizujący się w grze na wciąż egzotycznym instrumencie, gwarantował twórcom wyprawę w nieznane. Otwarty na rozszerzone techniki wykonawcze wirtuoz, specjalizujący się w grze na wciąż egzotycznym instrumencie, gwarantował twórcom wyprawę w nieznane. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
10 listopada 80. urodziny świętuje Zdzisław Piernik – wirtuoz gry na tubie, pedagog, wynalazca i jedna z najbarwniejszych osobowości polskiej muzyki współczesnej.
Solo lub z orkiestrą, Piernik występował we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Japonii.Łukasz Nowaczyk/Agencja Gazeta Solo lub z orkiestrą, Piernik występował we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Japonii.

Pełna sala na koncercie z muzyką awangardową to nie codzienność, tym bardziej jeśli instrumentem solowym jest tuba. Po występie Zdzisława Piernika wszyscy są jednak zachwyceni. Może oprócz organizatorów, których martwi ociekająca wodą umowa. Podpisując dokument, solista upuścił ją do wielkiej plastikowej miednicy, która stanowi istotny element jego niezwykłego show. Jeszcze przed momentem wirtuoz zanurzał w niej dźwięczniki swojego unikatowego, ważącego kilkanaście kilogramów instrumentu i bulgotał nimi pod taflą wody.

Czytaj także

Kraj

Kiedy lekarze podlegają karze

Lekarze do więzień za błędy medyczne? Co jest zagrożeniem dla zdrowia: kadra medyczna czy polityczna?

Ewa Siedlecka
11.06.2019