Odpowiedź Sarzyńskiego na polemikę Witolda Zycha
Doczekałem się obszernej, kilkakrotnie dłuższej niż mój tekst polemiki z oceną, jaką wystawiłem sztuce kawalera Orła Białego Andrzeja Pityńskiego.
Rysunek Andrzeja Pityńskiego dedykowany POLITYCE
Andrzej Pityński/Polityka

Rysunek Andrzeja Pityńskiego dedykowany POLITYCE

Autorem polemiki jest historyk sztuki dr Witold Zych. Wprawdzie trudno jest znaleźć cokolwiek na temat jego dorobku naukowego poza tym, że sam siebie tytułuje „znawcą tematu historii rzeźby monumentalnej”. Więcej wiadomo na temat jego niestrudzonej aktywności publicystycznej, promującej w Polsce dorobek Andrzeja Pityńskiego, i społecznej – na rzecz postawienia, wspominanego przeze mnie jak najgorzej, pomnika poświęconego rzezi wołyńskiej. W sumie więc mogłem oczekiwać, że „nożyce się odezwą”.

Wobec tej polemiki – przyznaję to szczerze – pozostaję jednak bezradny, bo mam wrażenie, że żyjemy w dwóch estetycznych światach, które nie mają ani jednego, choćby najmniejszego, takiego tyciuteńkiego punktu wspólnego.

Pan Zych więc nie przekona mnie, zaś ja pana Zycha. A czytelnicy? Nieprzekonanych do racji którejkolwiek ze stron zachęcam do lektury panegiryku o artyście Pityńskim. A na zachętę kilka najważniejszych myśli autora wysupłanych z jego listu. Przyznam, że ujęła mnie żarliwość tych wypowiedzi i odwaga tez stawianych wedle obowiązującej dziś i odnoszącej sukcesy ideowej doktryny, iż „nikt nie udowodni nam, że czarne jest czarne”.

– Żaden szanujący się historyk sztuki nie odważyłby się nazwać pomników Pityńskiego kiczem.
Piotr Sarzyński wskaże innego współczesnego rzeźbiarza, który tak dużo osiągnął w swojej dziedzinie jak Andrzej Pityński?
Z całą pewnością możemy zaliczyć go do grona tak wybitnych artystów jak Henryk Rodakowski, Juliusz Kossak, Artur Grottger, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański i najważniejszy z nich Jan Matejko.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną