Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Z ostatniej strony

Polityka i obyczaje

Polityka

Co widzi elita? Prof. Michał Kleiber, były prezes PAN, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”: „Pani premier powinna według mnie dalej pełnić swoją funkcję. W politycznie turbulentnych czasach pani premier wprowadza element spokoju i kultury, choć przypisywana jej niepełna decyzyjność jest zapewne utrudnieniem w realizacji spójnej polityki”. Spokój i kultura.

Andrzej Olechowski, który kiedyś zakładał Platformę Obywatelską, inaczej postrzega panią premier („Wprost”): „u pani Beaty Szydło widzę mocną niechęć do ludzi takich jak ja. Jej przemówienia szczują jednych na drugich. Przykładowo powiedziała kiedyś o demonstracji KOD: oni po to protestują, żebyście wy nie dostali 500 plus na dzieci. (…) Dla mnie jej wystąpienia polityczne to jest mowa nienawiści”.

O czym marzy prof. Zdzisław Krasnodębski, też elita, dowiadujemy się z „Gazety Polskiej”: „Marzy mi się promieniowanie polskiej wolności, jakie miało miejsce w latach 70. i 80., gdy oddziaływaliśmy na świat swoim antykomunizmem. Nasze hasła »Bóg, Honor, Ojczyzna« wciąż mają szansę, aby pokazać Europie lepszą drogę niż agresywny liberalizm. Musimy jednak włożyć w to wiele pracy”.

Prof. Andrzej Mencwel wyjaśnia, o jaką pracę naprawdę chodzi („Tygodnik Powszechny”): „Potrzebujemy, jak każde rozwinięte (…) społeczeństwo silniejszych więzi stowarzyszeniowych. Bo inaczej ulegniemy rozproszeniu, atomizacji, a nawet anomii. Jeżeli chcemy istnieć jako rzeczywisty, a nie frazeologiczny podmiot narodowy, to musi być on wypełniony wieloma ziarnami różnego rodzaju solidarności, od gromadzkiej, przez dzielnicowe, miejskie, regionalne, klasowe, zawodowe i obywatelskie.

Polityka 49.2017 (3139) z dnia 05.12.2017; Felietony; s. 122
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ostatniej strony"
Reklama