Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wyższa matematyka CBA

Siedziba CBA w Warszawie Siedziba CBA w Warszawie Adrian Grycuk / Wikipedia

Instytut Maszyn Matematycznych prawdopodobnie padnie ofiarą Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Nie dlatego, że agenci CBA wykryli jakąś korupcję, ale z powodu atrakcyjnej, z punktu widzenia CBA, lokalizacji Instytutu. Zajmuje cztery budynki przy ul. Krzywickiego na warszawskiej Ochocie, na działce o pow. prawie 7,5 tys. m kw. Grunt należy do Skarbu Państwa i oddany jest IMM w dzierżawę wieczystą (do 2090 r.). Budynki zaś są własnością Instytutu.

CBA od wyborów z 2015 r. zatrudnia nowych agentów, zwiększa budżet i zaczyna się rozrastać. Ostatnio resort sprawiedliwości ze specjalnego funduszu na pomoc dla ofiar przestępstw przydzielił CBA 13 mln zł. Taka dbałość w końcu nie powinna dziwić, bo to przecież ukochane dziecko PiS, uważane w kręgach aktualnej władzy za perłę wśród służb specjalnych.

Perła potrzebuje pałacu, inaczej zblednie. Obiekty Instytutu Maszyn Matematycznych po renowacji wyglądają jak nowe i kuszą. Kusiły już wcześniej, bo za poprzednich rządów PiS w 2007 r. próbowano odebrać podlegającemu wówczas resortowi gospodarki IMM budynki. Nie zdążono, po wyborach nowy minister gospodarki Waldemar Pawlak anulował decyzję poprzednika. Sprawa wróciła w 2016 r. Tym razem było już jasne, że to CBA domaga się nieruchomości Instytutu dla siebie. Dzisiaj organem nadzorującym IMM jest Ministerstwo Cyfryzacji i to na minister Annę Streżyńską zaczęto naciskać, aby przeniosła Instytut w inne miejsce (połączyła go z NASK, czyli Naukową Akademicką Siecią Komputerową) albo zlikwidowała. Dla CBA budynki Instytutu są wyjątkowo pociągające, bo leżą w kwartale ulic, gdzie mają siedziby liczne agendy rządowe i służby specjalne.

IMM istnieje od 1948 r. Zajmował się informatyką i budową komputerów. Teraz rozwija innowacyjne technologie informatyczne i zajmuje się oprogramowaniem.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama