Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Z ostatniej strony

Polityka i obyczaje

Polityka

Autoprezentacja doskonała. Michał Dworczyk, nowy szef Kancelarii Premiera i były wiceminister MON, mówi „Rzeczpospolitej”: „Współpraca z Antonim Macierewiczem, ikoną Komitetu Obrony Robotników, była najważniejszą przygodą i doświadczeniem zawodowym w moim życiu”. Najważniejszą. Przygodą.

Prawnik prof. Marcin Matczak wyjaśnia w rozmowie z gazeta.pl, jak w nowych warunkach politycznych łatwo stracić firmę: „Wystarczy, że ten ktoś ma kredyt w banku państwowym. Nagle bank źle ocenia sytuację finansową przedsiębiorcy – a ma do tego prawo – i zamyka mu linię kredytową. Firma nie ma kredytu, nie ma jak płacić zobowiązań i ogłasza upadłość. Wchodzi syndyk i sprzedaje firmę za grosze państwu albo osobie wiernej temu państwu. Inny scenariusz – wstrzymuje się zwrot VAT-u, który może sięgać kilku milionów. To też powoduje upadłość i wejście syndyka. Państwo kontroluje i sprawę zwrotu VAT (bo kontroluje urząd skarbowy), i syndyka. I to państwo może zdecydować o wyrzuceniu firmy z rynku”.

Donald Tusk w „Tygodniku Powszechnym”: „Każdemu w demokracji udaje się prędzej czy później przegrać samemu ze sobą, kiedy jest u władzy, dlatego pierwszą partią, która zagraża PiS-owi, jest on sam. To, co PiS zrobi i czego zrobić się nie odważy, doprowadzi do sytuacji, że wyborcy prędzej czy później zaczną szukać alternatywy. Ale na razie Polacy chcą testować władzę, którą wybrali. Z doświadczenia wiem, że wyborcy gotowi są sprawdzać długo i cierpliwie”.

Refleksje Roberta Mazurka z okopów („Sieci”): „Wybór jest klarowny – albo bronisz demokracji, albo Polski. Nie ma, że w pakiecie to taniej. (...) Chcesz demokracji i wolności – marsz w Wigilię pod Pałac Prezydencki.

Polityka 3.2018 (3144) z dnia 16.01.2018; Felietony; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ostatniej strony"
Reklama