Odejścia, wyrzucenia, zawieszenia i miażdżąca krytyka – to bilans opozycji ostatnich dni. Jarosław Kaczyński wyciągnął wnioski z poprzedniego aborcyjnego kryzysu i odpowiedzialność za prawdopodobne zaostrzenie prawa przerzucił na PO i Nowoczesną.
Parlamentarna zawodowa opozycja jest – jak na wyzwania czasu – słaba i bierna, to fakt.
Dość tyranii ekologów” – ostrzegła niezastąpiona Krystyna Pawłowicz.
Antoni Macierewicz pozostawił Służby Zbrojne w stanie całkowitego paraliżu decyzyjnego. Bo „dobra zmiana” oznacza tam nic innego, jak kadrowe tsunami. Nikt nie wie, czy się utrzyma, czy poleci, więc po co podpisywać papier? Ten, jak wiadomo, „d... chroni”, ale może też zabić.
Kontrowersyjna rzeczniczka PiS została wicemarszałkiem Sejmu.
Ponad sto kobiet podpisało apel odrzucający amerykański purytanizm.
Prezydent Turkmenistanu wprowadza ważne rozporządzenia.
Rekonstrukcja rządu to pierwszy wystrzał w kampanii wyborczej 2019 r. Ma doprowadzić PiS do większości konstytucyjnej w następnej kadencji Sejmu. Czy ta wizerunkowa akcja się powiedzie?
Przed sędziami i politykami dylemat: brać udział w wyborze do nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy nie? Zbojkotować czy uczestniczyć, by próbować ograniczać szkody?
Rozmowa z Niną Jankowicz, amerykańską ekspertką ds. rosyjskiej propagandy, o tym, dlaczego dezinformacja zagraża demokracji i jak z nią walczyć.
Krzywa satysfakcji ekonomicznej Polaków układa się w uśmiech. Ci, co mieli dużo, mają jeszcze więcej. Ci, co nie mieli nic, mają trochę więcej. A na dole jest klasa średnia, która musi ten sukces sfinansować.
Model jeden na jeden, czyli wymagający opieki stary człowiek, mający tylko jednego krewnego, już niedługo będzie społeczną normą. Państwo jest do tego kompletnie nieprzygotowane.
Urna albo mała trumienka. W środku kilka komórek, z trudem odszukanych przez genetyka. Takie pogrzeby to sposób rodziców na radzenie sobą z traumą. A czasami – sposób na zasiłek.
Tuż przed dymisją minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewniał, że w publicznej służbie zdrowia nie ma chaosu i wszystko jest pod kontrolą. Tak naprawdę zostawił swemu następcy nielichy bałagan, który natychmiast trzeba zacząć sprzątać.
PLL Lot ma szybko rosnąć, żeby w przyszłości nowe megalotnisko pod Baranowem nie stało puste. Niestety, rywale polskiego przewoźnika są więksi już nawet nie kilka, a kilkanaście razy. Pomocną dłoń wysuwa więc znowu państwo.
Z warszawskiego Nowego Światu, po 148 latach obecności, wyprowadził się flagowy sklep firmy Blikle. Teraz słynne pączki i ciasta sprzedawane są już tylko w sąsiedniej kawiarni. Rynek rośnie, ale Blikle się kurczy, od kilku lat pogrążając się w coraz większych kłopotach.
Chadecy z CDU i CSU oraz socjaldemokraci wstępnie się dogadali i wygląda na to, że Niemcy znów będą mieli wielką koalicję. Ale najważniejsze pytanie brzmi: czy Angela Merkel, „cesarzowa Europy”, dotrwa do końca kadencji?
Pedro Pablo Kuczynski, który miał uratować peruwiańską demokrację, co najmniej ją ośmieszył. Jeśli nie gorzej.
Zachód coraz trudniej zainteresować Palestyńczykami. Chyba że wyglądają jak 16-letnia Ahed Tamimi.
Rodzime podręczniki do historii i syntezy dziejów zawierają głównie opowieść o wydarzeniach politycznych w Polsce. Młodzież jest uczona historii kraju jako dziejów równoległych w stosunku do historii powszechnej, jakby Polacy żyli w jakimś innym świecie.
Podsłuchane opinie Mieczysława F. Rakowskiego, redaktora naczelnego POLITYKI, o pierwszych sekretarzach partii.
18 stycznia 1963 r. zmarł w tajemniczych okolicznościach Hugh Gaitskell, przywódca brytyjskiej Partii Pracy. Śmierć ta wywołała jedną z największych afer z udziałem służb specjalnych w XX w. Dała też początek pytaniom o wpływ Kremla na zachodnie demokracje.
Energetyka rozproszona, działania proekologiczne i cyfryzacja energetyki dadzą razem więcej megawatów niż nowe węglowe bloki. Węgiel i ropa to paliwa biednych i niepotrafiących wprowadzić innowacji gospodarek.
Małe ułamki mają znaczenie, wszak 1 proc. najbogatszych ludzi dysponuje ponad połową światowego majątku. Jak nie zgubić takich informacji w powodzi danych?
Sprawa oddawania narządów do przeszczepów wciąż budzi wiele pytań. Ta książka próbuje na nie odpowiedzieć.
Superlux HD-660, Panasonic Lumix LX10 i iSmartAlarm iCamera Keep Pro, czyli oceniamy znakomite słuchawki w jeszcze lepszej cenie, zaawansowany kompakt i bardzo interesującą kamerę monitoringu.
Łukasz Paszkowski ma 30 lat i na koncie prestiżową międzynarodową nagrodę dla projektantów Red Dot. Starszy tylko o rok Dawid Żebrowski zgromadził już trzy takie nagrody. Młodzi polscy designerzy coraz lepiej radzą sobie w światowej konkurencji.
Olimpijki Karolina Riemen-Żerebecka i Natalia Czerwonka opowiadają o tym, jak sport mógł im zabrać życie i jak uratował zdrowie.
Rozrywka i terapia wstrząsowa na najwyższym poziomie.
Francuski reżyser Arnaud Desplechin zrealizował film, który jest równocześnie nudny i dramatyczny.
Szkoda, że reżyser nie znalazł oparcia w solidnie skonstruowanym scenariuszu, a może po prostu zabrakło mu doświadczenia w sensownym poprowadzeniu aktorów.
Iwan Wyrypajew, reżyserując Czechowa w Teatrze Polskim, chce zadowolić każdą klientelę.
Błyskotliwa gra łamigłówkowa.
Przyjemność z interesująco zaprojektowanej rozgrywki odbierają niedociągnięcia techniczne, choć po paru łatkach może to być jedna z ciekawszych rodzimych gier.
Stary schemat fabularny w nowym sosie.
Z całego dorobku Williama Butlera Yeatsa brakowało po polsku właśnie esejów.
Autor nie boi się makabry, wymyśla spiętrzone, wciągające fabuły. Żongluje szczegółami, ale nie jest małostkowy, buduje napięcie, ale i suspensy.
Anna Wiatr pokazuje napięcia między niewolnictwem a niezależnością, poniżeniem a poczuciem podmiotowości.
Znakomita realizacja tej płyty – łącząca staranne nagranie i bardziej kreatywny miks studyjny – sprawia, że całość brzmi atrakcyjnie.
Festiwale trójmiejskie ścigają się w każdej sferze muzycznej z Krakowem i Warszawą.
Od roku Opera Rara jest nie cyklem wydarzeń rozrzuconych w ciągu roku, lecz festiwalem trwającym (z przerwami) miesiąc.
Paszporty POLITYKI przyznaliśmy już po raz 25. Symbolika tej nagrody zmieniała się razem z wychodzącą z okresu transformacji Polską. Ale Paszport zawsze kojarzył się z przekraczaniem granic, wolnością i otwartością.
„Korona królów” miała być powrotem do polskiego kanonu tożsamościowego, jak utrzymywali w TVP. Ale po pierwszych odcinkach trzeba zapytać: co oni wiedzą o ostatnich Piastach?
W polskiej kulturze i polityce miejsce tych, dla których formacyjnym przeżyciem był Marzec ’68, zajmują ci, którzy dojrzewali w stanie wojennym. To potężna zmiana.
Uważność jest drugą, oprócz normalności, cechą dystynktywną książki.
Wiele wybitnych postaci radzieckiej biologii dosłownie ustawiało się w kolejce, by wychwalać kolektywizację, która zagłodziła na śmierć miliony ludzi.
Uważam, że wybitni alpiniści górują nad ludzkością hartem ducha, roztaczając wokół siebie jakąś aurę podobną do świętości.
Gdy się stoi w gęstej mgle, trudno iść do przodu.
O poziomie Polski uosabianej przez Czarneckiego najlepiej świadczy to, że kategorycznie odmówiła przeproszenia Róży Thun.
Jeśli chodzi o tych, którzy na rekonstrukcji skorzystali, to oprócz lewactwa, któremu udało się otorbić Kaczyńskiego, najbardziej wygrana jest posłanka Mazurek – rzeczniczka klubu PiS.
Najważniejszym wydarzeniem politycznym 2018 r. będą jesienne wybory do samorządu. O głównych tematach i wyzwaniach rozpoczynającej się kampanii rozmawiali w redakcji POLITYKI prezydenci 25 polskich miast.
Właśnie w Zakopanem, właśnie na deptaku, Polska jest Polską, a Polak Polakiem.